27.05.2019, 00:00

Včas si zdokladujte svoje poistenia v cudzine

Zákonný vek odchodu do dôchodku sa v jednotlivých krajinách líši. Dôchodkový vek vrátane dôchodkového stropu sa u nás vzťahuje len na prípady nároku na dôchodok zo Slovenka.

Včas si zdokladujte svoje poistenia v cudzine
Zdroj: Peter Mayer

Ak ste získali doby poistenia na Slovensku alebo aj v inom štáte Európskej únie, prípadne v niektorom zo zmluvných štátov, stačí, aby ste podali len jednu žiadosť o dôchodok. „Za takú sa považuje aj žiadosť o dôchodok z dôchodkového poistenia druhého štátu, kam ju Sociálna poisťovňa zašle na príslušnom tlačive,“ informuje HN Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. Oporúča predkladať relevantné doklady o dobe poistenia nielen u nás, ale najmä v zahraničí. „Žiadosť sa tak vybaví rýchlejšie. Odporúčame predložiť aj potvrdenie o čísle poistenia prideleného v príslušnom štáte.“

Pripomína aj, že žiadateľ môže výslovne požiadať o odloženie priznania starobného alebo predčasného starobného dôchodku v jednom či vo viacerých členských štátoch, v ktorých pracoval, a to z dôvodu, že v danej krajine alebo v krajinách ešte nedovŕšil dôchodkový vek. „Ak však poistenec v niektorom štáte získal dobu poistenia kratšiu ako jeden rok, príslušný štát dôchodok v zásade neprizná. V takomto prípade dobu poistenia kratšiu a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.