StoryEditor

Návrh na vklad podáte aj elektronicky

30.05.2019, 00:00
Ak pri kúpe alebo predaji pozemku oslovíte advokáta, autorizuje vám zmluvu a lehota je kratšia. Podpisy potom nemusíte overovať.

Odpovedá: Peter Oravec, právnik

1. Predaj pôdy
Vlastním pozemok, kde jedna polovica patrí mne a druhú spravuje Slovenský pozemkový fond. Súčasný nájomca pôdy, o ktorom som nevedela, mi poslal nájomnú zmluvu na pôdu a ponúkol dokonca odkúpenie. Keďže je zmluva pre mňa finančne nevýhodná, rozhodla som sa, že chcem pozemok radšej odpredať. Ako ďalej postupovať?
Vzhľadom na to, že nie ste výlučným vlastníkom pozemku, ale vlastníte iba spoluvlastnícky podiel, na jeho predaj sa vzťahuje zákonné predkupné právo druhého spoluvlastníka. Ak uprednostňujete predaj spoluvlastníckeho podielu súčasnému nájomcovi, budete musieť najskôr ponúknuť jeho predaj Slovenskému pozemkovému fondu.

2. Ponuka spolumajiteľa
Ako musí ponuka na predaj parcely prebehnúť? Sú určené presné pravidlá pri jej forme a obsahu?
Ponuka z vašej strany musí mať písomnú formu a obsahovať všetky podmienky, za ktorých ako spoluvlastník ponúkate svoj podiel na predaj vrátane ceny a lehoty, do ktorej sa má zo strany záujemcu prijať. Po uplynutí lehoty, ktorá nesmie byť kratšia ako dva mesiace, vzniká „prevodcovi“ právo previesť svoj spoluvlastnícky podiel na tretiu osobu, teda súčasného nájomcu, ktorý má záujem o kúpu.

3. Predkupné právo
Kedy je pri predaji pozemku nutné dodržať predkupné právo spoluvlastníkov? Predpokladajme, že spoluvlastník pozemku nevyužije možnosť predkupného práva. Čo môže robiť predávajúci ďalej?
Práva a povinnosti z predkupného práva spoluvlastníkov vznikajú vždy, ak jeden z nich plánuje svoj podiel previesť na inú než blízku osobu. Neuplatní sa napríklad vtedy, keď spoluvlastník chce predať pozemok príbuznému v priamom rade: súrodencovi, manželovi alebo iným blízkym. Predkupné právo ostatných sa neuplatní ani v prípade, že pozemok patrí do pozemkového spoločenstva a vlastník predáva spoluvlastnícky podiel inému členovi. Ak podielnik na tomto pozemku chce podiel previesť na iného podielnika rovnakého pozemku, nemusí ho predtým ponúkať ostatným podielnikom. Platí tak presný opak ako pri všeobecnej úprave predkupného práva podľa Občians...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-06 13:30:00 - Feat.: - Title: Ako sa dostať k pôde a čo znamená jej sceľovanie? 02 - Modified: 2023-06-05 09:45:38 - Feat.: - Title: Ako bojovať s prehrievaním motora? Nejde o problém, ktorý vodičov potrápi jedine v lete 03 - Modified: 2023-05-31 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako získate späť pôdu, ktorú má v prenájme družstvo a platí vám za ňu málo? Poradia vám odborníci 04 - Modified: 2023-05-31 09:00:00 - Feat.: - Title: Ako postupovať pri prenájme pôdy od štátu? Musíte splniť tieto podmienky 05 - Modified: 2023-05-31 06:44:39 - Feat.: - Title: Východniari nestíhajú vyvlastňovať. Hrozí sklz pri projektoch za stovky miliónov
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. jún 2023 18:57