17.06.2019, 11:18

Vlastníci bytov majú v domovej správe rozviazané ruky. Zákon sa posunul v ich prospech

Ako vymeniť správcu v bytovom dome? Ako a o čom môžu vlastníci bytov rozhodovať oveľa operatívnejšie? Informácie sa dočítate v dnešných HN.

Vlastníci bytov majú v domovej správe rozviazané ruky. Zákon sa posunul v ich prospech

Ak máte v dome spoločenstvo vlastníkov bytov, pamätajte na viaceré zmeny, ktoré priniesol do praxe posledný zákon o bytoch. Zmeny síce už nejaký čas platia, ale ich dôsledky sa naplno prejavujú najmä teraz – v období, keď si vlastníci bytov a nebytových priestorov v domoch prepočítali vyúčtovania za bytové služby a chcú v správe domu niečo upraviť. Napríklad rovno vymeniť správcu spoločenstva či predsedu rady

Od novembra 2018, keď sa spomínaný bytový zákon zmenil, totiž platia viaceré klauzuly, ktoré dali vlastníkom bytov väčšie právomoci.

„Rozhodnutia vlastníkov bytov sa po novom prijímajú buď na schôdzi vlastníkov, alebo je to možné aj písomným hlasovaním. Taktiež platí novinka, že na to, aby vlastníci urobili určité rozhodnutie, už nie je nevyhnutné zvolať výhradne schôdzu, ale za rovnocenné sa považuje aj zhromaždenie,“ zdôrazňuje advokát Marek Perdík, predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov.

Dôležitá úprava nastala aj v uznášaniaschopnosti schôdze vlastníkov. Po starom platilo, že na schôdzi sa mohlo akékoľvek rozhodnutie prijímať len pod podmienkou dosiahnutia uznášaniaschopnosti schôdze, teda za prítomnosti aspoň dvoch tretín vlastníkov s platnými hlasmi. Inak povedané, v praxi si to vyžadovalo automatickú účasť aspoň dvoch tretín všetkých vlastníkov. Po novom sa podmienka uznášaniaschopnosti odstránila – ak sú na programe schôdze otázky, na ktoré treba dosiahnuť rozličné kvóra, je možné o viacerých otázkach rozhodovať hneď po otvorení schôdze.

Informáciám o všetkých zmenách, ktoré sa dotýkajú vlastníkov bytov a nebytových priestorov v domoch, je venovaná dnešná dvojstranová príloha HN SERVIS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.