09.07.2019, 00:00

Rozdrobenosť nahradia celé parcely

Náš vidiek je poznačený rozdrobenosťou pozemkov. ich majitelia ich nemôžu ani obhospodarovať, ani predať. Odborníci vysvetľujú, ako to vyriešia pozemkové úpravy.

Rozdrobenosť nahradia celé parcely
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Komora pozemkových úprav

1. Katastrálne územia
Ako postupujú pozemkové úpravy v jednotlivých regiónoch Slovenska?
Verejné obstarávanie na projekty pozemkových úprav v 168 katastrálnych územiach bolo vyhlásené ešte 10. apríla 2018. Neskôr bolo posudzované Úradom verejného obstarávania, ktorý napokon konštatoval, že súťaž je v poriadku. Následne boli s víťazmi v jednotlivých regiónoch v prvom kole podpísané rámcové zmluvy. V minulom týždni boli víťazi verejného obstarávania vyzvaní na predloženie ponúk, keďže súťaž je dvojkolová. Teraz súťažia jednotlivé projekty v katastrálnych územiach. Zatiaľ bolo v regiónoch Západ, Stred a Východ vybraných 10 katastrálnych území, o ktoré sa súťaží.

2. Schválenie materiálu
Momentálne čaká na rokovanie vlády návrh na urýchlené pozemkové úpravy. Aké sú jeho benefity?

I naďalej by mala pokračovať súťaž verejného obstarávania pozemkových úprav a vysúťažiť by ju mohlo všetkých 168 katastrálnych území, nielen prvých 30. Nový materiál by mal po schválení priniesť revolúciu do vykonávania pozemkových úprav na Slovensku. Pozemkové úpravy by sa vykonávali pravidelne podľa vopred schvaľovaného harmonogramu katastrálnych území. Každý rok by sa mali začať vykonávať úpravy 120 katastrálnych území a celý proces by mal byť ukončený do 30 rokov od roku 2020. Pozemkové úpravy budú financované zo štátneho rozpočtu.


3. Novela zákona
Ktorých problémov sa dotýka novela zákona, ktorá rieši sceľovanie pôdy?
Novela zákona je momentálne v štádiu medzirezortného pripomienkového konania, a to od 25. júna do 16. júla 2019. Najdôležitejšie zmeny, ktoré prinesie, sú skrátenie lehôt v prípade prerokúvania jednotlivých etáp projektu pozemkových úprav. Takto by sa mali pozemkové úpravy zefektívniť. Ďalšou zmenou je možnosť majetkovo usporiadať pozemky pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky. Zákon, ktorý v tejto veci platil doteraz, bol takmer nefunkčný. Úpravou zákona by sa tiež zaručila väčšia výmera poľnohospodárskej pôdy, ktorá podlieha ochrane proti drobeniu po pozemkových úpravách, a to na výmeru tritisíc štvo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.