01.08.2019, 00:00

Výška nájmu za pôdu je už určená

Nové pravidlá v nájmoch poľnohospodárskych pozemkov majú i kritikov. Ministerstvo pôdohospodárstva zverejnilo už aj priemernú výšku nájomného v katastroch, ktorú môžu vlastníci žiadať pri uzatváraní nových zmlúv. Na otázky reagujú zainteresovaní.

Výška nájmu za pôdu je už určená
Zdroj: Reuters

Odpovedá Matej Korpáš, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

1. Reakcie družstiev
Menili sa aj podmienky prenájmu, maximálna doba nájmu sa skrátila a nájomné sa dá skončiť i pri zmene vlastníka. Mohli by ste zhodnotiť, ako sa táto zmena odrazí na hospodárení podnikov?
Čo sa týka výšky nájmov, môžu nastať aj rôzne špekulácie zo strany vlastníkov. Určite to v takomto prípade nepomôže stabilite poľnohospodárskych podnikov, pretože ak má niekto nájomnú zmluvu uzatvorenú na isté obdobie, tak mu takáto zmena môže narobiť aj značné problémy.

2. Nezrovnalosti v katastroch
V katastroch sa zaviedla tiež obvyklá výška nájomného. Budú družstvá meniť nájomné zmluvy, teda ponúkať vlastníkom nájomné minimálne v tejto výške?
Zverejnená obvyklá výška nájomného v mnohých prípadoch neodzrkadľuje skutočnú výšku nájomného v katastroch. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora k tomuto záveru dospela spoločne s členmi. Zaznamenali sme prípady značného rozdielu v obvyklej výške nájomného vo vzájomne susediacich katastroch, ale aj nezrovnalosti v postupe niektorých okresných úradov pri zbere hlásení od nájomcov začiatkom tohto roka. Preto komora bude s rezortným ministerstvom o tejto téme ešte rokovať.


3. Špekulatívne nákupy
Ako celkovo zo svojej pozície hodnotíte súčasný systém predaja a prenájmu poľnohospodárskych pozemkov? Drobní a mladí farmári sa totiž opakovane sťažujú, že nemajú prístup k pôde a družstvá a agropodniky ani nie sú ochotné uzatvárať podnájomné zmluvy. Je to tak? Mohli by ste sa vyjadriť aj k tejto výhrade?
Všetko je o prístupe, dohode a o konkrétnych prípadoch. Problém môže nastať práve tam, kde sa pôda nakupuje špekulatívnym spôsobom. Máme skúsenosti, že v opačnom prípade sa vedia zúčastnené strany dohodnúť.

Odpovedá Jarmila Beková, Poľnohospodárske družstvo Hlohovec

4. Skomplikované podmienky
Menili sa tiež podmienky prenájmu, maximálna doba nájmu sa skrátila a nájomné sa dá skončiť aj pri zmene vlastníka. Mohli by ste zhodnotiť, ako sa táto zmena odrazí na hospodárení podnikov?
Zákon v mnohom skomplikoval hospodárenie v podnikoch. Stanovil, že pozemok sa nájomcovi na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku prenajíma najmen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.