12.08.2019, 10:45

Vlastníci nových domov môžu od septembra získať tisíce eur od štátu

  • Štát po prvýkrát podporí nové rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie.
  • Vlastníci domov, ktorí ich využívajú iba na trvalé bývanie môžu požiadať o príspevok už od začiatku septembra.
Vlastníci nových domov môžu od septembra získať tisíce eur od štátu
Zdroj: Dreamstime

Majitelia rodinných domov mohli doteraz žiadať len o príspevok na zateplenie, ktorý je určený pre staršie domy.
Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky pripravilo pre vlastníkov novostavieb novú formu podpory. Ak má dom kolaudačné rozhodnutie vydané v čase od 1. januára 2015 a neskôr a zároveň má energetickú triedu A0, majú majitelia vysokú šancu získať príspevok na rodinný dom. Štát ho bude poskytovať po prvýkrát, výzva na podávanie žiadostí z dielne rezortu dopravy bola vyhlásená začiatkom augusta 2019.

Podpora môže priniesť viac energeticky úsporných domov
Podpora môže výrazne pomôcť ľuďom, ktorí sa chystajú stavať alebo už stavajú, avšak kvôli financiám majú novostavbu plánovanú iba v energetickej triede A1. „Vďaka niektorým stavebným úpravám možno zvýšiť hospodárnosť domu, dostať ho do triedy A0 a otvoriť si cestu k príspevku od štátu. Najefektívnejšie je v tomto smere zateplenie. Kvalitnejší materiál na zateplenie s vyšším tepelným odporom, ako je napríklad sivý polystyrén alebo minerálna vlna, výrazne zlepšujú vlastnosti tepelnej obálky domu a znižujú spotrebu energie na jeho prevádzku,“ radí Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover, ktorá podáva množstvo užitočných informácií na stránke vsetkoozatepleni.sk.

Výška príspevku je jednotná, každý oprávnený žiadateľ dostane na jeden rodinný dom 8 000 eur. Ministerstvo touto sumou podporí najviac 500 domov, čo znamená, že oprávnení žiadatelia si spolu rozdelia sumu 4 000 000 eur. Žiadosti sa podávajú od 2. septembra 2019 do 31. októbra 2019 alebo do naplnenia limitu. Úspešní žiadatelia dostanú príspevok ako bezhotovostný vklad priamo na účet do 30 dní od rozhodnutia.

Kto môže o príspevok požiadať

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.