24.08.2019, 00:01

Čo vám môže zraziť zo mzdy zamestnávateľ, ak dostal nariadenie od exekútora

Nezaplatili ste pohľadávky poisťovniam. Máte dlhy na byte. Zadĺžili ste sa pri podnikaní. Došlo to až tak ďaleko, že vám na dvere klope exekútor?

Čo vám môže zraziť zo mzdy zamestnávateľ, ak dostal nariadenie od exekútora
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

„Exekučný poriadok určuje niekoľko spôsobov exekúcie," vysvetľuje právnik Marián Hutter z firmy HMG LEGAL. „Súdny exekútor môže prikázať zrážanie dlhu tak zrážkami zo mzdy a iných príjmov ako aj prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vecí, predajom cenných papierov, predajom nehnuteľností, predajom podniku, prípadne aj príkazom na zadržanie vodičského preukazu. Môže tak urobiť všetkými spôsobmi naraz.“

Zrážky zo mzdy
Pri exekúciách, kedy vám napríklad siahne na mzdu, si sám volí spôsob tak, aby boli naplnené zásady rýchlosti, primeranosti a vhodnosti exekúcie a aby mal dlžník aj prostriedky na život. Strhávanie zrážok zo mzdy je v praxi najviac využívaným spôsobom. Takto sa dlh najrýchlejšie splatí a trovy exekúcie nenarastajú. Exekútor však môže exekvuovať dlh len do výšky pohľadávky spolu s príslušenstvom a trovami exekúcie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.