27.08.2019, 00:00

Herbert Hart. Špión, ktorý zmenil dejiny práva

Najznámejší právny teoretik počas vojny odhaľoval nemeckých špiónov a robil na oddelení, ktoré rozlúštilo kód Enigmy. Predstavujeme vám Herberta Harta.

Herbert Hart. Špión, ktorý zmenil dejiny práva
Zdroj: ARCHÍV ARMÁDY USA

Herberta Lionela Adolphusa Harta, ako sa tento právnik volal celým menom, poznajú najmä študenti práva. Učia sa o ňom na hodinách teórie či na právnej filozofii. Niet sa čo čudovať. Jeho myšlienka oddelenia práva od morálky, ale s minimálnym morálnym obsahom práva, znamenala vo svojej dobe doslova revolúciu v právnej vede. Už menej známe sú fakty o jeho pôsobení v špionáži, kde zohral dôležitú úlohu pri rozkladaní nacistickej špionážnej siete v Anglicku.


Služba kráľovi a vlasti
Britský právny filozof židovského pôvodu Hart začal po vypuknutí druhej svetovej vojny pracovať pre britskú tajnú službu. V MI5, ktorá v mene kráľa odhaľovala nemeckých špiónov na Britských ostrovoch, pracoval

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.