StoryEditor

Zmeny pre vlastníkov bytov neobišli ani garáže. Aj vy máte garážové stojiská v dome?

09.09.2019, 16:30
Autor:
HNHN
Novinky, ktoré priniesol zákon o bytoch, spresnili mnohé situácie. Usmernenie poskytla najmä úprava, ktorá sa týka garáží a pivničných či skladových priestorov.

Novinkou v bytovej praxi sa stali pojmy garážové stojisko a skladový priestor. Zaviedol ich novelizovaný zákon o bytoch, ktorý začal platiť koncom minulého roka, pričom šlo najmä o to – rozšíriť dovtedajšiu príliš jednoduchú právnu úpravu pojmu garáž. Vyžiadali si to developeri, ale aj celkovo výstavba nových bytov, ktoré sa často stavajú s hromadnými garážami vo svojich útrobách. Správcovstvo bývania a prevody bytov pritom často narážali na nepresné výklady v prípade spolupodielového vlastníctva garáží, ale napríklad aj skladových či pivničných priestorov.

Spresnený výklad

Do spomínanej novely sa preto dostalo spresnenie, že pod pojmom garáž v dome sa myslí nebytový domový priestor, ktorý určil stavebný úrad na odstavenie a parkovanie vozidiel. Naproti tomu po starom sa pod pojmom garáž chápala len nebytová budova – definoval ju tak stavebný zákon.
Ako zdôrazňuje advokát Marek Perdík, pod garážovým stojiskom sa v novelizovanom zákone rozumie plošne vymedzená časť garáže v dome. Garážové stojisko však nie je samostatný nebytový priestor.
Podobne je to aj so skladovým priestorom. Pod ním sa rozumie zase časť nebytového domového priestoru určeného podľa rozhodnutia stavebného úradu na skladovanie. Fyzicky je od ostatných častí tohto nebytového priestoru oddelená.

Poznámka v katastri

S garážovým stojiskom je spojené právo spoluvlastníctva garáže, v súlade s ktorým môže vlastník užívať svoj parking výhradne na vlastné potreby. Spresnime, že pri tomto type garáží sú stojiská vyznačené len vodorovným značením. „Preto nespĺňajú definíciu nebytového priestoru. Z tohto dôvodu – keďže garážové stojisko nespĺňa legálnu definíciu samostatného nebytového priestoru – sa zapisuje do katastra nehnuteľností len poznámkou,“ dopĺňa Perdík.
V praktickej rovine podľa neho toto ustanovenie rieši najmä otázku novostavieb, v ktorých sú hromadné garáže situované v spodnej časti objektu. „Podstatnou v tomto ustanovení je veta, ktorou sa určuje, že nejde o samostatný nebytový priestor, ale o priestor, s ktorým je spojené výhradne užívacie právo,“ vraví expert. Vyplýva z toho, že stojisko je v spoluvlastníctve všetkých vlastníkov bytov v dome, preto ho v prípade zmeny vlastníka v niektorom byte nemožno samostatne previesť. Na rozdiel od tejto situácie sa však samostatné stojisko môže dať do prenájmu, a to aj bez súhlasu ostatných spoluvlastn...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-21 12:35:25 - Feat.: - Title: Dara Rolins s Nedvědom: „Dohodli sme sa, že nebudeme mať deti, ale dva domy.“ 02 - Modified: 2023-03-21 10:30:26 - Feat.: - Title: Miesto činu ale aj domov dvoch mladých ľudí. Dom, kde zavraždili Kuciaka s Kušnírovou, búrajú 03 - Modified: 2023-03-07 14:45:16 - Feat.: - Title: Britská vláda predstavila návrh zákona, ktorý má zastaviť nelegálnu migráciu. Má zabrániť aj otroctvu 04 - Modified: 2023-03-02 13:46:15 - Feat.: - Title: Povinnosť, ktorú vodiči často ignorujú a nerešpektujú. Zbytočne podporujú zápchy 05 - Modified: 2023-02-21 14:46:37 - Feat.: - Title: Prezidentka podpísala zákon o ochrane ovzdušia
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. marec 2023 19:38