10.09.2019, 00:00

Fuller: právo učil aj amerických prezidentov

Fullerova debata s Herbertom Hartom o charaktere práva navždy zmenila pohľad na právnu vedu.

Fuller: právo učil aj amerických prezidentov
Zdroj: Dreamstime

Názor, že právo sa musí zakladať na morálnych normách, teda na tom, čo je správne, je v súčasnosti vo výraznej menšine. Podľa väčšiny právnikov je právo veda, ktorá nemá s morálkou či náboženskými prikázaniami nič spoločné. Tento názor však v 20. storočí zásadne spochybnil teoretik, ktorý tvrdil, že aj právo musí byť morálne. Predstavujeme vám Lona Fullera.


Z Texasu na Stanford
Lon Luvois Fuller sa narodil v roku 1906 v americkom Texase v skromných podmienkach. Jeho otec Francis Barton Fuller sa dlho živil ako texaský príslušník jazdeckej polície. Neskôr však presedlal na bankovníctvo. Viedol banku v meste El Centro v Texase. Rodičia dali svojmu dieťaťu zvláštne meno – Jean Luvois – podľa postavy z obľúbenej francúzskej knihy Lonovej matky. Tak sa stalo, že hoci bol chlapec rodený

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.