17.09.2019, 09:01

Prerastá vám do záhrady susedov strom? Pozrite sa, ako vyriešite susedské spory (konkrétne príklady)

  • Váš sused zle vymeral pozemok a zabral z vášho. Iní susedia si pravidelne nahlas púšťajú hudbu.
  • Ďalší zásahmi do stavby spôsobili, že vám popraskali steny.
  • Ako sa zachovať a kde hľadať pomoc pri susedských sporoch, radia odborníci.
Prerastá vám do záhrady susedov strom? Pozrite sa, ako vyriešite susedské spory (konkrétne príklady)
Zdroj: Reuters

Ako efektívne riešiť susedské spory? „Mnohí vám zrejme poradia dva spôsoby,“ vysvetľuje advokát Marek Hraška. Ako prvé radí - obrátiť sa na políciu. Tá však bude riešiť spor maximálne ako priestupok.

Pritom konanie vášho suseda možno nebude také závažné, aby sa mohlo považovať za priestupok. Ako druhé radí advokát – súd. No tento spôsob riešenia je taký zdĺhavý, že kým dôjdete na koniec, možno aj zabudnete, prečo ste sa na súd obrátili. „Existuje však aj tretie riešenie,“ napovedá expert.

„Obráťte sa na obec. Veľmi zjednodušene môžem povedať, že obec má právo posúdiť akýkoľvek susedský spor. Môže zistiť, aký bol pôvodný nerušený, teda každému vyhovujúci stav. Môže zistiť, do akej miery je pre vás obťažujúci, a susedovi prikázať, aby uviedol veci do pôvodného stavu. Napríklad, aby si odniesol smeti, alebo aby nehrala ďalej hlasná hudba.“

Vysvetlenie pojmu
Napriek tomu, že obce majú právo poskytnúť predbežnú ochranu už takmer jednu dekádu, stále sa tento inštitút veľmi málo využíva. S akým sporom sa na obec obrátiť? Ak niekto naruší pokojný stav. Ale čo to znamená? Advokát ho vysvetľuje ako stav, ktorý nikto nevníma ako svoju ujmu. Napríklad bývate v byte, v ktorom je relatívne ticho a najmä nočný pokoj. Doteraz ste takéto bývanie mali. Sused však nad vami prenajal byt piatim študentom. Od tohto momentu začali pravidelne organizovať večierky do neskorej noci. Priemerne jeden za týždeň. Organizovanie večierkov vás ruší, a teda študenti narušujú nočný pokoj.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.