18.09.2019, 11:23 Aktualizované dňa 18.09.2019 o 12:28

Zásadná zmena pre niektorých podnikateľov, daň im výrazne klesne

Daň z príjmu právnických osôb sa zníži z 21 na 15 percent s účinnosťou od 1. januára 2020.

Zásadná zmena pre niektorých podnikateľov, daň im výrazne klesne
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Od budúceho roka na Slovensku klesne daň z príjmu právnických osôb z 21 na 15 percent. Týka sa to všetkých podnikateľských subjektov, ktoré majú obrat do 100-tisíc eur. Parlament v stredu schválil novelu zákona o dani z príjmov z dielne SNS. Za návrh hlasovalo 131 zo 143 prítomných poslancov.

Po schválení zákona mal tlačovú konferenciu aj Andrej Danko:

Cieľom novely zákona je zavedenie zníženia sadzby dane z príjmov právnických osôb, ktoré je v súlade s programovým vyhlásením vlády. Nižšia daň sa má podľa jedného z predkladateľov, poslanca SNS Radovana Baláža, týkať obratu do 100-tisíc eur preto, aby bol systém transparentný.

Podľa šéfa SNS ide len o prvý krok. "Pokiaľ nám ľudia dajú dôveru a budeme mať viac percent, tak všetci budú platiť pätnásť percent," povedal Andrej Danko na tlačovom brífingu. Podľa neho je výška dane 15 percent optimálna a postupne by ju chcel pre všetkých podnikateľov a neskôr aj pre zamestnancov. 

"Mojim cieľom aj do budúcna bude znižovať dane aj odvody," povedal Danko. Tvrdí, že výpadky v štátnom rozpočte by mal štát vykrývať lepším výberom DPH, kde má veľké rezervy a nie zvyšovaním daní. "Je najvyšší čas sa pozrieť na rezervy štátu skôr, ako sa budú zaťažovať peňaženky ľudí," dodal. Danko aj poďakoval všetkým poslancom, ktorí za návrh hlasovali. 

Daň z príjmu právnických osôb sa zníži z 21 na 15 percent s účinnosťou od 1. januára 2020.

"Takéto zníženie sadzby dane je umožnené výrazne efektívnejším výberom daní a zrýchľovaním rastu slovenskej ekonomiky. Zároveň zníženie sadzby dane umožní nielen stimulovanie prílevu nových investícií, rovnako je možné očakávať aj generovanie domáceho inovačného potenciálu," zdôvodnili národniari.

Parlament súčasne schválil pozmeňujúci návrh poslanca SNS Radovana Baláža. Reaguje na zmenu sadzby dane z príjmov právnickej osoby, ktorej výška za dané zdaňovacie obdobie závisí od výšky dosiahnutých príjmov. Preto počas zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky, ešte nebude známa sadzba dane.

"Preto sa navrhuje zmeniť výpočet poslednej známej daňovej povinnosti na účely platenia preddavkov do lehoty na podanie daňového priznania a po lehote na podanie daňového priznania," skonštatoval Baláž.

Zo zmeneného spôsobu výpočtu tak vyplýva, že pri platení preddavkov na zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2020 sa použije sadzba dane vo výške 21 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.