19.09.2019, 00:00

O koľko viac dostanete budúci rok na výplatnej páske? Prilepšia si aj živnostníci (konkrétne príklady)

  • Živnostníkom aj zamestnancom už od budúceho roka stúpnu príjmy.
  • Je to vďaka zvýšeniu nezdaniteľnej časti dane z terajšieho 19,2 násobku životného minima na 21-násobok.
  • Zamestnanec bez detí a manželky, ktorý dnes zarába v hrubom 1 000 eur mesačne, dostane v čistom 763, 81 eura.
  • Od februára budúceho roku na jeho výplatnej páske bude 771,36 eura. Mesačne si takto prilepší o 7,55 eura a ročne o 90,60 eura.
O koľko viac dostanete budúci rok na výplatnej páske? Prilepšia si aj živnostníci (konkrétne príklady)

Pokiaľ ide o živnostníkov, tam sa zvýšenie nezdaniteľnej časti výrazne dotkne tých, ktorí budú mať vyššie príjmy. Vychádzajme zo sumy 20-tisíc eur mesačne u živnostníka bez detí a manželky, z tohto príjmu zaplatí podľa prepočtov HN v budúcom roku daň 259,15 eura a v roku 2021 až o 100 eur menej, teda 159,13 eura.

Pozor na zmenu minima

Podľa daňovej poradkyne Alici Ordy Oravcovej takéto prepočty vychádzajú z akutálne známych údajov. „Môže sa stať, že začiatkom budúceho roka sa suma životného minima zmení a tým pádom sa aj zmení nezdaniteľná časť,“ upozorňuje. Dodáva tiež, že celé roky živnostníci volali po zvýšení nezdaniteľnej čiastky. Teraz, keď sa to stalo, ohradzujú sa samosprávy obcí a miest, že tým sa znížia nielen príjmy štátu, ale aj ich príjmy z podielových daní. Tie sa totiž rozdeľujú zo štátnej kasy podľa toho, koľko obyvateľov je k ním prihlásených na trvalý pobyt.

Zmeny by sa mali týkať zdaňovacieho obdobia 2020, preto ich daňovníci pocítia až pri vysporiadaní dane v roku 2021.

Slovenská komora daňových poradcov ich víta. „Hodnotíme ich pozitívne, keďže táto daňová úľava bola v minulých obdobiach dlhodobo nezmenená, čo spôsobovalo takzvané tiché zvyšovanie zdanenia príjmov,“ pripomenul Matej Oravec. Druhým pozitívom podľa neho je, že zvýšenie nezdaniteľnej časti by malo znížiť daňové zaťaženie fyzických osôb s nízkym a stredným príjmom, ktorí majú nárok na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.