29.10.2019, 11:50

Ak chcete predať byt či auto, spoliehajte sa na kúpnu zmluvu, nie na dobré slovo

  • Nech už kupujete dom, byt alebo auto, vždy spíšte kúpnu zmluvu.
  • Aj v situácii, keď to neprikazuje zákon.
  • Pozrite si príklady z praxe, ako správne postupovať, aby bola listina o kúpe platná.
Ak chcete predať byt či auto, spoliehajte sa na kúpnu zmluvu, nie na dobré slovo
Zdroj: Ľubo Stacho

Odpovedá advokát Pavol Szabó, advokátska kancelária GHS Legal

1. Zmluvné strany
Kúpna zmluva na nehnuteľnosť je štandardnou kúpnou zmluvou. Je možné kúpiť dom alebo byt bez podpisu zmluvy?
V prvom rade platí, že kúpna zmluva na byt alebo dom musí byť uzatvorená písomne. Zmluvu podpisujú predávajúci ako vlastník nehnuteľnosti a kupujúci. Ak je niektorý z účastníkov právnická osoba, musia byť o nej v listine uvedené údaje ako názov, identifikačné číslo, sídlo a adresa na doručovanie, ak je odlišná od sídla. Zmluva musí obsahovať všetky údaje o predávanom dome. Najčastejším pochybením je nedostatočná špecifikácia predmetu kúpy. To spôsobí prerušenie katastrálneho konania. Na odstránenie problému je potom nutné uzavrieť dodatok k zmluve. Chýbajúca alebo nesprávna špecifikácia nehnuteľnosti však môže spôsobiť absolútnu neplatnosť zmluvy. Vtedy musíte uzavrieť kúpnu zmluvu opätovne, lebo to môže mať aj iné závažnejšie právne dôsledky. . Preto by ste mali všetky údaje na základe listu vlastníctva skontrolovať aspoň dvakrát.

2. Hnuteľný majetok
Kupujem byt aj s jeho kompletným zariadením. Mám trvať na tom, aby to bolo uvedené aj v zmluve?

Aj keď to zákon výslovne nevyžaduje, v zmluve by malo byť opísané vybavenie prevádzaného bytu. V dokumente o kúpe by ste mali uviesť všetky hnuteľné veci, ktoré sa majú previesť s domom. Tie by sa mali detailne vymenovať, najmä nábytok či elektronika. V opačnom prípade môže vzniknúť spor, či sa na kupujúceho previedlo vlastnícke právo aj k týmto veciam. Zoznam spísaných vecí môže byť prílohou k zmluve a jej súčasťou môže byť aj fotodokumentácia hnuteľného majetku. 

3. Stavby v záhrade
Do katastra nehnuteľností sa nezapisujú niektoré drobné stavby ako múrik, bazén alebo prístrešok. Je pri kúpe rodinného domu potrebné tieto stavby uviesť v kúpnej dohode?
V zmluve by malo byť spísané i to, že sa na kupujúceho prevádza vlastnícke právo aj k týmto drobným stavbám. Opis domu, celého vybavenia a príslušenstva môžete nájsť aj v pôvodnej nadobúdacej zmluve, na základe ktorej súčasný vlastník ako predávajúci získal predmet kúpy do svojho vlastníctva. Ak sa pri predaji urobil znalecký posudok, opis domu, celého vybavenia a prí

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.