17.10.2019, 11:48

Už teraz majú niektorí zamestnanci minimálnu mzdu nad tisíc eur. Ktorých profesií sa to týka?

  • Po tom, ako stúpne od januára minimálna mzda, zamestnancom s takýmto zárobkom pribudnú na výplatnej páske desiatky eur.
  • Čím náročnejší výkon, tým viac.
Už teraz majú niektorí zamestnanci minimálnu mzdu nad tisíc eur. Ktorých profesií sa to týka?
Zdroj: Dreamstime

O 60 eur má stúpnuť od januára minimálna mzda – zo súčasnej úrovne 520 eur vyskočí na sumu 580. Percentuálne to bude skok o 11,54. V prepočte na hodinovú mzdu pôjde o nárast zo sumy 2,989 na 3,333 eura, pričom rozdiel medzi rokmi predstavuje 0,344 eura. Dodajme, že odborári presadzovali na Slovensku ešte prudšie zvýšenie minimálky, a to až na 607,80 eura, kým zamestnávatelia, najmä tí združení v Klube 500, boli zásadne proti. Podľa predstáv Klubu by sa malo navyšovať maximálne na hranicu 552,20 eura.

Desaťtisíce živnostníkov

Centrum lepšej regulácie vypočítalo, že rast minimálnej mzdy na 580 eur zvýši ročné náklady živnostníkom a malým a stredným podnikom o vyše 101 miliónov eur. Uviedla to vo svojej správe TASR. Zvýšenie minimálky postihne podľa výpočtov Centra takmer 28-tisíc živnostníkov a takmer rovnaký počet firiem. „Spolu vzrastie mzda takmer 165-tisíc zamestnancom, z nich má 62 317 v súčasnosti minimálnu mzdu a mesačný príjem ostatných je od 520 do 580 eur. Rast minimálnej mzdy prinesie živnostníkom a malým podnikateľom zvýšenie nákladov na hrubé mzdy o 75,5 milióna eur a na odvody do poistných fondov hradené zamestnávateľom o ďalších 26 miliónov,“ n

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.