StoryEditor

Slovensko sa zmenilo na veľké stavenisko

15.10.2007, 00:00
Zaťažkávacou skúškou kapacít staviteľov a ich dodávateľských firiem je dvojciferný rast stavebníckeho priemyslu a nápor developerov.

Medziročný nárast stavebnej produkcie o 15 percent a viac ako 150-tisíc ľudí, ktorým dáva toto odvetvie prácu. Taká je stručná vlaňajšia bilancia slovenských staviteľov.

Lichtenštajnčania aj Široký
Spomedzi firiem je na prvom mieste vo väčšine finančných ukazovateľov už viac rokov za sebou bratislavský Doprastav, ktorý je prostredníctvom svojich akcionárov previazaný so slovenským aj českým Metrostavom. Medzi ich hlavných akcionárov združených v DDM holdingu patrí Ivan Šesták, ktorý je predsedom Predstavenstva Doprastavu a Metrostavu a zároveň prezidentom DDM holdingu.

Jeho blízkym spolupracovníkom je Daniel Knotek, ktorý zastáva v holdingu funkciu viceprezidenta a figuruje aj v Predstavenstvách Doprastavu a Metrostavu. Ďalším spolumajiteľom firiem združených v DDM holdingu a jeho výkonnej firme DOAS je Viliam Turanský a spoluakcionármi tohto zoskupenia stavebných firiem sú aj slovenskí a českí podnikatelia František Klepetko, Dušan Mráz, František Potisk, Viktor Karel, Jiří Bělohlav, Jindřich Hess a Zdeněk Šinovský. Všetci sa umiestnili v československom rebríčku najbohatších ľudí.

Istým prekvapením môže byť, že v štruktúre minoritných akcionárov Doprastavu, ktorý je v DDM holdingu jedným z najsilnejších, sú lichtenštajnské investičné spoločnosti Lorant Establishment a Vermell Anstalt.

Majiteľom koncernu Strabag, ktorý sa na Slovensko dostal akvizíciou stavebníckej spoločnosti ZIPP, je rodina Haselsteinerovcov, ktorej hlava, 63-ročný Peter Haselsteiner, stojí aj na čele stavebníckej spoločnosti. Spoluakcionármi rakúskej rodiny sú poisťovňa Uniqa a viedenský koncern Raiffeisen holding.

Na jar tohto roka do Strabagu vstúpil ako nový spolumajiteľ ruský miliardár Oleg Deripaska, ktorý odkúpil 30 percent akcií koncernu. Nové percentuálne podiely jednotlivých akcionárov však spoločnosť zatiaľ oficiálne neoznámila.

Stopercentným akcionárom žilinského Váhostavu-SK je akciová spoločnosť Finasist, za ktorou stojí slovenský podnikateľ Juraj Široký známy, ako majiteľ hokejového klubu Slovan Bratislava a šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Najväčšími akcionármi ďalšieho veľkého hráča, švédskej stavebníckej skupiny Skanskam, sú švédski inštitucionálni a individuálni investori a svoj podiel v spoločnosti, ktorá k nám vstúpila prostredníctvom privatizácie Banských stavieb, dnes Skanska BS, majú aj penzijné fondy, zahraniční akcionári a Svedbank Robur.

Majoritným akcionárom spoločnosti Eurovia - Cesty je francúzska skupina Eurovia, ktorá samotná je súčasťou skupiny Vinci Group. Tá je celosvetovo známa ako líder v oblasti dopravných stavieb. S ročným obratom 24 miliárd eur a s viac ako 142-tisíc zamestnancami patrí k najväčším firmám sveta. Jej dcérska firma Vinci Concessions sa zaujímala aj o privatizáciu bratislavského letiska.

Francúzska stavebná spoločnosť Colas, vlastniaca u nás majoritný podiel vo firmách Inžinierske stavby Košice a Cesty Nitra, je dcérou rovnako telekomunikačnej a stavebnej skupiny Bouygues. A tá má vo svojom portfóliu okrem iného aj jeden z najväčších mediálnych domov v Európe, TF1. Slovenských majiteľov majú napokon stavebné spoločnosti Hornex a SkyBau.

Stavebné práce? Vypredané
Už na začiatku tohto roka hlásili stavebné spoločnosti zásoby práce na desať mesiacov dopredu. Pod ich vynikajúce tohtoročné výsledky sa podpísala aj mierna zima, ktorá prispela k takmer 18-percentnému rastu odvetvia za obdobie prvých šiestich mesiacov.

Najväčšie zvýšenie investícií možno očakávať v dopravnej infraštruktúre, k čomu prispieva tiež pokračujúca výstavba diaľnic a rekonštrukcia železničných tratí, ako aj v segmente nebytových objektov. Tu sú hlavnými ťahúňmi developerské spoločnosti ako IPEC Management, HB Reavis Group, J&T Reality Estate, TriGranit Development Corporation či Soraviainvest.

Prudký rozvoj však stavebníci zaznamenávajú i v oblasti bytovej výstavby, ktorú poháňa neustály rast hypotekárneho trhu a nedostatok bytov. Napriek tomu je na Slovensku stále dominantnou výstavba priemyselných objektov a inžinierska výstavba.

Jej motorom sú stále prichádzajúci noví zahraniční investori, ako aj zvyšujúce sa investície spoločností rozvíjajúcich svoje podnikanie u nás. Štátne investície sa na výkonoch stavebníctva v súčasnosti podieľajú asi štyridsiatimi percentami, zatiaľ čo šesť desatín investícií pumpuje do odvetvia sektor súkromných firiem.

Medzi najväčšie realizované stavby by v budúcnosti mali patriť aj rozširovanie a rekonštrukcia letísk, staníc autobusovej a železničnej dopravy či príprava na realizáciu mýtneho systému. Po rokoch dvojciferného rastu v slovenskej ekonomiky možno v priebehu niekoľkých rokov očakávať tiež zvýšenie investícií do opráv a rekonštrukcií historických pamiatok.

Produkcia na vývoz
V slovenskom stavebníctve ešte stále neodznela kauza týkajúca sa údajnej kartelovej dohody šiestich stavebných firiem, ktoré sa podľa rozhodnutia Protimonopolného úradu v roku 2004 dohodli pri nastavení cien za výstavbu osemkilometrového diaľničného úseku Mengusovce - Jánovce. Medzi potrestanými sú spoločnosti Doprastav, Inžinierske stavby, Skanska, Strabag, Betamont a Mota Engil. Následne im Protimonopolný úrad udelil pokutu 1,349 miliardy korún, proti ktorej sa stavebné spoločnosti odvolali.

Naše stavebné firmy vlani realizovali na Slovensku okolo 95 percent svojej produkcie. Medzi najvýznamnejších exportérov v tomto odvetví patria spoločnosti Doprastav, Skanska, ZIPP a Strabag. Väčšina zahraničnej produkcie slovenských stavebníkov sa vlani realizovala na území Česka, Rakúska, Nemecka, Ukrajiny a Ruska.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok


Doprastav chce byť lídrom diaľnic

Dlhší čas je známy záujem Doprastavu podieľať sa na pokračujúcej výstavbe diaľnic na Slovensku formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Stavebné firmy skupiny DDM Group pôsobiace u nás v súčasnosti realizujú napríklad výstavbu novej centrály Slovenskej sporiteľne. Doprastav je aj zhotoviteľom modernizácie železničnej trate na úseku Trnava – Nové Mesto nad Váhom, diaľničného úseku Mengusovce – Janovce i cestného privádzača do Košíc. Medzi najväčšie referencie spoločnosti dokončené v minulom roku patrí Most Košická, diaľničný úsek Viedenská cesta – Prístavný most v Bratislave či rýchlostná komunikácia na úseku Rudno – Žarnovica.

Pokračovanie článku >>Strabag uvažuje o ďalších akvizíciách

Jedna z najväčších stavebných firiem v Európe, ktorá sa ešte na jar tohto roka všemožne bránila vstupu na burzu. Po tom, čo v apríli do nej vstúpil prostredníctvom svojej investičnej spoločnosti Basic Element ruský miliardár Oleg Deripaska, piata najväčšia stavebná firma v Európe sa kapitálovo posilnila o viac ako miliardu eur. Ruský hliníkový barón by mal do rozvoja firmy investovať ďalších 500 miliónov eur, ktoré majú Strabagu okrem iného pomôcť pri expanzii na ruský trh, kde už v súčasnosti stavia niektoré moskovské a petrohradské hotely. Cieľom stavebnej korporácie je pôsobiť v budúcnosti na trhu eurázijskej veľmoci aj v oblasti výstavby ciest a diaľnic.

Pokračovanie článku >>


Ľudí na stavbách je stále málo

Problém, s ktorým sa stretáva väčšina stavebných firiem. Nedostatok pracovnej sily a málo kvalifikovaných pracovníkov. Robotnícke profesie ako murár, tesár, strechár alebo podlahár mladých ľudí, zdá sa, príliš nelákajú. Vo svojich rozvojových programoch pritom musia stavebné spoločnosti myslieť na mladých zamestnancov čoraz viac. Nepriaznivá veková štruktúra začne byť onedlho problémom takmer všetkých najväčších hráčov na našom trhu. Najväčší podiel pracovníkov vo veku viac ako 50 rokov pritom už dnes nie je dobrým znamením.

Pokračovanie článku >>


Realitné fondy zbierajú kapitál

Fondy, ktoré sú na slovenskom trhu prítomné len od mája tohto roka, investujú najmä do nehnuteľností a realitných spoločností. V súčasnosti pôsobia u nás štyri. Realitný fond Tatra Asset managementu, Sporo realitný fond Asset managementu Slovenskej sporiteľne, Náš prvý realitný z portfólia Prvej penzijnej a Prvý realitný fond Investičnej a dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Minimálna výška investície je v týchto fondoch stanovená na tritisíc eur. Celková výška investícií naakumulovaných v realitných fondoch dosiahla na konci septembra tohto roka 3,2 miliardy korún.

Pokračovanie článku >>

01 - Modified: 2003-06-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Konflikt záujmov v Európe neprekáža? 02 - Modified: 2003-06-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Do väzenia za zneužívanie informácií 03 - Modified: 2003-06-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Návrh ústavného zákona o konflikte záujmov 04 - Modified: 2003-06-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Novely zákonov o činnosti sudcov, notárov a exekútorov
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. február 2023 16:30