20.11.2019, 00:00

Ak firma so zápisom konečných užívateľov výhod mešká, riskuje pokutu

Už len niekoľko dní majú firmy a ďalšie subjekty na to, aby sa postarali o zápis osôb, ktoré sú konečnými užívateľmi výhod v rámci daného podniku. Ak to nestihnú, hrozí im pokuta až do 3 310 eur.

Ak firma so zápisom konečných užívateľov výhod mešká, riskuje pokutu
Zdroj: Dreamstime

„Povinnosť sa vzťahuje aj na nadácie, neziskové organizácie a neinvestičné fondy. Aj tie sú povinné zapísať do registrov údaje o svojich konečných užívateľoch výhod,“ Dominika Bašáryová z advokátskej kancelárie A|K|MV https://www.akmv.sk/.

Akciovky, eseročky a všetky obchodné spoločnosti aj družstvá majú už len poldruha mesiaca na to, aby do obchodného registra doručili vyplnené formuláre o osobách, ktoré sú zaradené medzi takzvaných konečných užívateľov výhod. „Povinnosť sa vzťahuje aj na nadácie, neziskové organizácie a neinvestičné fondy. Aj tie sú povinné zapísať údaje o svojich konečných užívateľoch výhod do registrov, v ktorých sú evidované,“ upozornila Bašáryová.


Povinné náležitosti
Zostavenie zoznamu konečných užívateľov je opatrenie, ktorým chce štát predchádzať legalizácii príjmov z trestnej činnosti a zabrániť financovaniu terorizmu. Novela je v praxi už vyše roka. Firmy, ktoré to ešte nestihli, sa preto musia postarať o zápis čo najskôr, lehota sa im už končí.


Ak sa dotknuté subjekty zapisovali do obchodného registra až v období po 1. novembri 2018 alebo v priebehu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.