01.01.2020, 00:00

Vybrali sme zásadné novinky, ktoré od nového roka ovplyvnia zamestnancov, živnostníkov a podnikateľov

  • Povinný audit pre komanditné a verejné obchodné spoločnosti, vyššia minimálna mzda či stop starým exekúciám.
  • To sú novinky, ktoré nadobúdajú účinnosť v novom roku.
Vybrali sme zásadné novinky, ktoré od nového roka ovplyvnia zamestnancov, živnostníkov a podnikateľov
Zdroj: Peter Mayer

V spolupráci s advokátmi sme vybrali zmeny v právnych predpisoch, ktoré majú potenciál najviac zasiahnuť zamestnancov, živnostníkov či podnikateľov. Prinášame vám ich základný prehľad. Pozor si musia dávať štatutári komanditnej a verejnej obchodnej spoločnosti. Po zmene v zákone o účtovníctve budú musieť povinne overovať účtovnú závierku audítori aj v obchodných spoločnostiach s obratom nad štyri milióny ročne, aktívami presahujúcimi dva milióny alebo s aspoň tridsiatimi zamestnancami.

Jednu zo svojich dlhodobých priorít sa podarilo presadiť aj ministerstvu spravodlivosti. Ide o zastavenie starých a nevymožiteľných exekúcií s cieľom zvýšiť efektívnosť vymáhania pohľadávok, ktoré sa zrejme nikdy nesplatia.

1. Minimálna mzda – účinnosť od 1. 1. 2020

Píše advokát Ján Sopiak z advokátskej kancelárie Staněk Vetrák & Partneri:
Novela mení postup určovania minimálnej mzdy na príslušný kalendárny rok. Od roku 2021 nebude minimálna mzda stanovená nariadením vlády ako doteraz, ale zavádza sa nový postup.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.