29.01.2020, 15:39

20 otázok a odpovedí: Na priznanie dane z nehnuteľnosti máte už len dva dni

  • Koniec januára je posledný termín na podanie priznania k dani z nehnuteľností.
  • Treba ho vyplniť a doručiť na ten obecný alebo mestský úrad, v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza.
  • Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová upozorňuje, aby ste nezmeškali termín.
  • Obce avizujú zvyšovanie daní, ale poskytujú aj celý rad úľav.
  • Prinášame aj platné tlačivo s radami, ako ho vyplniť.
20 otázok a odpovedí: Na priznanie dane z nehnuteľnosti máte už len dva dni
Zdroj: Pavol Funtál

1. Kto musí stihnúť termín
Daňové priznanie do konca januára nepodáva každý majiteľ. Kto teda?
Len ten daňovník, teda fyzická alebo právnická osoba, ktorá sa bezprostredne za predchádzajúci kalendárny rok stala vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane z nehnuteľností. Posudzuje sa stav k 1. januáru 2020, teda k 1. januáru zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom daňovníkovi vznikla táto povinnosť. Daňové priznanie, respektíve čiastkové daňové priznanie, môžu podať aj tí, ktorí si chcú uplatniť zníženie dane. Napríklad, ak ide o majiteľov v hmotnej núdzi alebo o osoby staršie, ktorým úľavy na dani poskytuje mesto na základe všeobecne záväzného nariadenia. Pri kúpe a predaji je to teda nový aj starý vlastník. Okrem vyplneného tlačiva, ktoré doručíte na mestský alebo obecný úrade, pod ktorý katastrálne územie patrí, doneste so sebou aj rozhodnutie z katastra. Ide o rozhodnutie, ktorým vlani povolil vklad. Ak ste v minulom roku kúpili nový byt, pozemok, či rodinný dom alebo podnikateľský objekt, avšak doteraz kataster vklad nepovolil, nie ste ešte novým vlastníkom. Preto v tomto roku ešte nebudete podávať vy ako kupujúci a ani predávajúci daňové priznanie. Čaká vás to na budúci rok. Ak ste vlani nehnuteľnosti zdedili, mali ste priznanie vyplniť už vlani. Rozhodujúci je dátum právoplatnosti, ktorý musí byť vyznačený na uznesení o dedičstve alebo na rozhodnutí o dedičstve. Priznanie ste mali podať už prvým dňom mesiaca, ktorý nasleduje po tomto dni a nečakať na január. V každom prípade, ak ste tento termín zmeškali, mali by ste tak urobiť do 31. januára.

2. Príklad z praxe
Mohli by ste vysvetliť na príklade, kto musí priznanie do konca januára podať a ako sa bude platiť daň?
Napríklad, stali ste sa vlastníkom v období od 2. 1. 2019 do 31. 12. 2019 alebo k 1. 1. 2020, platíte daň od 1. 1. 2020. Rozhodujúci je deň zápisu do katastra nehnuteľnosti. Z toho vyplýva, že daň z nehnuteľností sa platí vopred. Daň zaplatená v januári 2020 je daň z nehnuteľností za rok 2020, nie za uplynulý rok 2019. Daňovník platí daň do konca mesiaca toho kalendárneho roka, v ktorom nastala rozhodná skutočnosť – zánik vlastníctva, správy, nájmu či užívania nehnuteľnosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.