09.02.2020, 07:45

Máte už hotovú účtovnú závierku? Pozrite si rady, aký postup treba dodržať

  • Účtovnú závierku musí overiť audítor, ak firma za posledné dve účtovné obdobia spĺňa aspoň dve z týchto troch podmienok: Celková suma majetku spoločnosti presiahla milión eur brutto (pre závierky za účtovné obdobie končiace najneskôr 31. decembra 2019) a v budúcnosti dva milióny eur brutto (pre závierky za účtovné obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2020),
  • - Čistý obrat spoločnosti presiahol dva milióny eur (pre závierky za účtovné obdobie končiace najneskôr 31. decembra 2019) a v budúcnosti štyri milióny eur (pre závierky za účtovné obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2020),
  • - Priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednom účtovnom období presiahol 30 – uvádza sa v poznámkach k účtovnej závierke.

Máte už hotovú účtovnú závierku? Pozrite si rady, aký postup treba dodržať
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Firmy si v týchto mesiacoch obyčajne dávajú schvaľovať účtovné závierky. Doručiť ich musia advokátskym kanceláriám, ktoré pre ne pripravujú podklady na valné zhromaždenia v dostatočnom predstihu pred valným zhromaždením. Až potom nasleduje príprava samotných dokumentov na zhromaždenie.
Účtovnú závierku spoločnosti, ktorá vypovedá o jej celkovej finančnej kondícii, si možno pozrieť v registri účtovných závierok. Firma ju tam ukladá po daňovom priznaní k príjmom za predchádzajúci rok. Advokát Martin Hricko z advokátskej kancelárie Hamala Kluch Víglaský upozorňuje na podstatné veci v závierke, ktoré by ste mali mať overené.

1. Zistite, či účtovná závierka je aktuálna a úplná.
Nestačí, ak vám váš klient potvrdí, že je aktuálna. „Treba si overiť aj účtovné obdobie, za ktoré je zostavená,“ vraví advokát. Znamená to, že si treba zistiť, či sa vzťahuje na celé účtovné obdobie, či, napríklad, náhodou nejde o priebežnú účtovnú závierku. „Klient našej advokátskej kancelárie nám raz poslal všetky čísla, ktoré sme potrebovali na prípravu valného zhromaždenia, vrátane dokumentácie, nie však samotnú účtovnú závierku. Neskôr sa ukázalo, že údaje vôbec nezodpovedali skutočnosti.“

2. Dokument musí v určitých prípadoch prejsť aj rukami audítora.
Účtovnú závierku musí overiť audítor, ak firma za posledné dve účtovné obdobia spĺňa aspoň dve z týchto troch podmienok:
a) Celková suma majetku spoločnosti presiahla milión eur brutto (pre závierky za účtovné obdobie končiace najneskôr 31. decembra 2019) a v budúcnosti dva milióny eur brutto (pre závierky za účtovné obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2020),
b) Čistý obrat spoločnosti presiahol dva milióny eur (pre závierky za účtovné obdobie končiace najneskôr 31. de

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.