03.03.2020, 00:00

Kočner a Rusko idú na istotu. Toto sú štyri scenáre, ako môže dopadnúť ich odvolanie

Kočner s Ruskom nemôžu dostať viac ako 19 rokov. Pokiaľ sa neodvolá prokuratúra.

Kauza okolo falošných zmeniek Markízy sa dostala do ďalšej fázy. Advokát odsúdených Mariána Kočnera a Pavla Ruska avizoval, že sa proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu odvolá. Osud procesu tak leží na pleciach sudcov Najvyššieho súdu.

Tí majú viacero možností, ako rozhodnúť. Je pravdepodobné, že arbitri odvolanie zamietnu, prípadne obom odsúdeným trest len veľmi mierne skrátia. Skrátenie trestu z 19 napríklad na 18 rokov za mrežami nebude mať na proces zásadný vplyv. Najmä ak sú obaja aktéri, Rusko aj Kočner, obvinení z vraždy. Minimálne v prípade Kočnera hrozí až doživotie. Aké možnosti má teraz Najvyšší súd?

1. Potvrdenie rozsudku
Je zriedkavé, aby sa Najvyšší súd zásadne rozišiel s argumentáciou Špecializovaného súdu. Najpravdepodobnejšou z možností preto je, že Najvyšší súd opravný prostriedok Kočnera s Ruskom zamietne a rozsudok „špeciálu“ v Pezinku potvrdí. V tomto prípade by rozhodnutie Špecializovaného súdu nadobudlo právoplatnosť a obaja odsúdení by nastúpili na výkon trestu. Odvolanie odsúdených musí Najvyšší súd preskúmať a svoje rozhodnutie riadne odôvodniť. Verdikt sa preto dá očakávať najskôr o niekoľko mesiacov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.