02.04.2020, 11:36

Farmy zavádzajú tvrdé opatrenia. Žiadajú o odklad nájomného za pôdu

  • Slovenskí poľnohospodári sú v patovej situácii.
  • Kvôli pandémii ochorenia COVID-19 zavádzajú na farmách tvrdé opatrenia, ktorými sa snažia ochrániť úrodu i zamestnanosť.
  • Najnovšie požiadali o pomoc aj Slovenský pozemkový fond.
  • Potrebujú totiž odložiť splatnosť nájomného za poľnohospodárske pozemky v správe fondu o šesť mesiacov.
Farmy zavádzajú tvrdé opatrenia. Žiadajú o odklad nájomného za pôdu
Zdroj: Pixabay

Prísne opatrenia na farmách majú zabezpečiť dostatok potravín v tomto krízovom období. Farmárom by v tejto situácii pomohol odklad splátok nájomného, ktoré platia Slovenskému pozemkovému fondu.  Generálna riaditeľka  Adriana Šklíbová im vyšla v ústrety.

„Farmári sú tí, ktorí zabezpečujú potravinovú sebestačnosť našej krajiny. Pomôžeme im a verím, že nájdeme i ďalšie spoločné riešenia, vďaka ktorým zvládnu toto náročné obdobie," vyhlásila.

K farmárom sa s požiadavkou odkladu pripojila aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Tá cez svojho predsedu Emila Macha zároveň apelovala však na to, aby bolo i naďalej zabezpečené plynulé fungovanie Rady Slovenského pozemkového fondu.

„Poľnohospodári aj naďalej pracujú v plnom nasadení. Uzatváranie nájomných zmlúv i dodatkov, rovnako ako aj ostatných právnych úkonov je veľmi dôležité pre bezproblémový chod poľnohospodárskej výroby na Slovensku," povedal Emil Macho.

Od nástupu do svojej funkcie sa Adriana Šklíbová zasadila o hlbšiu spoluprácu fondu so slovenskými poľnohospodármi i organizáciami, ktoré ich zastupujú.

Aj vďaka tomu sa počas leta 2019 rozšírila Rada Slovenského pozemkového fondu o zástupcu poľnohospodárov. Tento krok sa môže práve v tomto náročnom období ukázať ako veľmi efektívny, keďže na zasadnutiach Rady SPF môžu mať farmári svojho zástupcu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.