03.06.2020, 09:26

Ako čítať vyúčtovanie za byt a čo robiť, ak máte pochybnosti

  • Do 30. mája bol správca bytov povinný poslať každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru vyúčtovanie za byt.
  • Nedoplatok je treba zaplatiť do 30 dní od doručenia ročného vyúčtovania na bankový účet bytového domu.
  • Ak je vlastník bytu alebo nebytového priestoru presvedčený, že je niečo vo vyúčtovaní chybné, môže ho do 30 dní, teda do 30. júna, reklamovať.
Ako čítať vyúčtovanie za byt a čo robiť, ak máte pochybnosti
Zdroj: Dreamstime

Podstata vyúčtovania spočíva v porovnaní zálohových platieb. Položky zálohového predpisu tvoria najmä:
1. Náklady na energie a médiá (elektrina spoločných priestorov, teplo, teplá voda, studená voda, plyn a pod.).
2. Náklady na služby (upratovanie, zimná údržba, letná údržba, odmena za výkon správy, odmena zástupcovi vlastníkov, poplatky za vedenie bankového účtu bytového domu a pod.)
3. Preddavok do fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu – FPÚaO (slúži na pokrytie predpokladaných nákladov na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí, spoločných zariadení, spoločných priestorov, príslušenstva a pozemku, ako aj na výdavky na obnovu, domu).
Každý vlastník bytu a nebytového priestoru v dome vykonáva úhrady do FPÚaO podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby tohto f

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.