20.07.2020, 00:00

Ako platiť menej za likvidáciu odpadu

Samosprávy sa snažia zvyšovať mieru triedenia, ale zabúdajú znižovať celkové množstvo odpadu. Ročne takto „vyhadzujú“ tisícky eur.

Ako platiť menej za likvidáciu odpadu
Zdroj: Reuters

Slovenské domácnosti dostávajú z roka na rok vyšší výmer poplatkov za odpady, ktoré rastú kvôli zdražovaniu samotného skládkovania. Stúpajú ceny súkromných spoločností za uloženie odpadov na skládke, ako aj zákonné poplatky stanovené štátom. Ak chcú obyvatelia platiť menej, musia spolu so samosprávou viac pracovať na lepšom triedení odpadu a na tom, aby ho na skládkach končilo čo najmenej. Okrem ušetrených financií tak prispievajú aj k ochrane životného prostredia.

Samosprávy si uvedomujú, že už na odpady nemôžu doplácať. Pri stanovení miestnych poplatkov za komunálne odpady pre obyvateľov je dôležitý pomer medzi množstvom vytriedeného odpadu na ďalšie využitie a množstvom zmesového komunálneho odpadu, ktorý skončí na skládke. „Kľúčové je, koľko odpadu nakoniec obec uloží na skládke. A hoci sa samosprávy snažia rôznymi s

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.