20.08.2020, 14:14

Kurzarbeit po novom: Firmy ho budú čerpať štyrmi spôsobmi

Vláda navrhla štyri alternatívy, ako by mohli firmy fungovať, keď by im bolo opäť nariadené obmedziť prevádzku tak, ako sa to dialo počas prísnych opatrení z dôvodu pandémie.

Kurzarbeit po novom: Firmy ho budú čerpať štyrmi spôsobmi
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Poskytnutie dávky
Finančnú pomoc pre zamestnancov dostane spoločnosť vtedy, ak bude musieť obmedziť prevádzkovú činnosť pre dočasné vonkajšie faktory, ktoré nevie ovplyvniť: Týka sa to sektorovej krízy v oceliarstve, živelnej pohromy alebo vyhlásenia mimoriadnej situácie, ktorá má ekonomické dosahy. Obmedzenie prevádzky musí zasiahnuť minimálne tretinu zamestnancov, ktorým zamestnávateľ nevie prideliť prácu najmenej v rozsahu desať percent ich pracovného fondu.

Vlastné možnosti
Ďalšou podmienkou na získanie dávky je, aby zamestnávateľ vyčerpal vlastné možnosti. Zamestnanci si musia najprv vyčerpať dovolenky z minulého roka a nadčasy. Ďalej musí spoločnosť udržať pracovné miesta. Zamestnanec, na ktorého poberá dávku z fondu, nesmie byť vo výpovednej lehote a nesmie sa mu skončiť pracovný pomer do dvoch mesiacov od u končenia poberania dávky. Zamestnávateľ tiež musí mať zaplatené poistné za predchádzajúce dva kalendárne roky. Napokon musí firme ešte túto dávku schváliť Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. 

Štyri spôsoby čerpania kurzarbeitu na modelovom príklade zamestnanca s hrubou mzdou 1100 eur 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 41% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.