07.09.2020, 11:49

Veľký prehľad: čo vám musí preplatiť zdravotná poisťovňa a ani o tom neviete

  • Ústava garantuje každému občanovi právo na bezplatné ošetrenie, ktoré však často bezplatné nie je.
  • Na aké poplatky sa teda máte pripraviť skôr, než vstúpite do ordinácie, vysvetľujú odborníci Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Dôvery a Unionu.
Veľký prehľad: čo vám musí preplatiť zdravotná poisťovňa a ani o tom neviete
Zdroj: Dreamstime

1. Platba u ortopéda
Ortopéd si vás objedná. Zaujíma vás či budete musieť aj v takom prípade za vyšetrenie zaplatiť.
Union: Ak vás k ortopédovi pošle váš všeobecný lekár, za toto vyšetrenie nemusíte doplácať – máte naň nárok v rámci verejného zdravotného poistenia. Ak ste sa rozhodli navštíviť nezmluvné zdravotnícke zariadenie, môžete využiť možnosť požiadať o príspevok na úhradu zdravotnej starostlivosti poskytnutej nezmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti vrátane predpísaných liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok.
Dôvera: Pacient neplatí za zdravotnú starostlivosť indikovanú zo zdravotných dôvodov, ak ho k zmluvnému ortopédovi poslal všeobecný lekár.
VšZP: Lekár nemôže požadovať úhradu za výkony, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorú hradí zdravotná poisťovňa, stanovuje zákon. Ak má pacient zdravotný problém, ktorý si vyžaduje vyšetrenie u ortopéda a indikuje ho ošetrujúci lekár, poistenec za vyšetrenie neplatí. Samozrejme, dôležité je, aby navštívil ambulanciu, ktorá má zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou. U nezmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti poisťovňa hradí len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

2. Opodstatnenosť úhrady
Pochybujete o platbe u lekára, ako by ste v takých prípadoch mali postupovať.
Union: Lekár nemôže vyberať poplatky za to, čo je hradené zo zdravotného poistenia. Prípadné doplatky alebo poplatky u lekára musia byť v súlade s platnou legislatívou a musia byť transparentne uvedené v cenníkoch schválených samosprávnym krajom. Cenníky musia byť umiestnené na viditeľnom mieste. Vždy sa informujte aj o tom, či náhodou vaša zdravotná poisťovňa neprepláca aj vyšetrenia nad rámec zákona.
VšZP: Akékoľvek pochybnosti o opodstatnenosti platby je najlepšie riešiť priamo na mieste. Lekár je povinný vystaviť vám doklad o úhrade s presným dôvodom platby. Platbu môže žiadať len za výkony zverejnené v cenníku umiestnenom na viditeľnom mieste. Môžete sa obrátiť aj na príslušný samosprávny kraj, ktorý má v kompetencii riešenie podnetov týkajúcich sa neoprávnených platieb za zdravotnú starostlivosť a služieb súvisiacich so zdravotnou starostlivosťou. Taktiež môžete požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o výpis z účtu poistenca a overiť si, akú zdravotnú starostlivosť za vás uhradila.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.