StoryEditor

Veľký prehľad: čo vám musí preplatiť zdravotná poisťovňa a ani o tom neviete

07.09.2020, 11:49
Ústava garantuje každému občanovi právo na bezplatné ošetrenie, ktoré však často bezplatné nie je.

1. Platba u ortopéda
Ortopéd si vás objedná. Zaujíma vás či budete musieť aj v takom prípade za vyšetrenie zaplatiť.
Union: Ak vás k ortopédovi pošle váš všeobecný lekár, za toto vyšetrenie nemusíte doplácať – máte naň nárok v rámci verejného zdravotného poistenia. Ak ste sa rozhodli navštíviť nezmluvné zdravotnícke zariadenie, môžete využiť možnosť požiadať o príspevok na úhradu zdravotnej starostlivosti poskytnutej nezmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti vrátane predpísaných liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok.
Dôvera: Pacient neplatí za zdravotnú starostlivosť indikovanú zo zdravotných dôvodov, ak ho k zmluvnému ortopédovi poslal všeobecný lekár.
VšZP: Lekár nemôže požadovať úhradu za výkony, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorú hradí zdravotná poisťovňa, stanovuje zákon. Ak má pacient zdravotný problém, ktorý si vyžaduje vyšetrenie u ortopéda a indikuje ho ošetrujúci lekár, poistenec za vyšetrenie neplatí. Samozrejme, dôležité je, aby navštívil ambulanciu, ktorá má zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou. U nezmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti poisťovňa hradí len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

2. Opodstatnenosť úhrady
Pochybujete o platbe u lekára, ako by ste v takých prípadoch mali postupovať.
Union: Lekár nemôže vyberať poplatky za to, čo je hradené zo zdravotného poistenia. Prípadné doplatky alebo poplatky u lekára musia byť v súlade s platnou legislatívou a musia byť transparentne uvedené v cenníkoch schválených samosprávnym krajom. Cenníky musia byť umiestnené na viditeľnom mieste. Vždy sa informujte aj o tom, či náhodou vaša zdravotná poisťovňa neprepláca aj vyšetrenia nad rámec zákona.
VšZP: Akékoľvek pochybnosti o opodstatnenosti platby je najlepšie riešiť priamo na mieste. Lekár je povinný vystaviť vám doklad o úhrade s presným dôvodom platby. Platbu môže žiadať len za výkony zverejnené v cenníku umiestnenom na viditeľnom mieste. Môžete sa obrátiť aj na príslušný samosprávny kraj, ktorý má v kompetencii riešenie podnetov týkajúcich sa neoprávnených platieb za zdravotnú starostlivosť a služieb súvisiac...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-09-28 13:12:39 - Feat.: - Title: Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať, schválila vláda 02 - Modified: 2022-09-28 12:46:55 - Feat.: - Title: Zmizli žaby a ľudia ochoreli. Nie je to náhodná súvislosť, varujú vedci 03 - Modified: 2022-09-28 07:52:15 - Feat.: - Title: Čo môžeme čakať od aktívnejšieho štýlu života? 04 - Modified: 2022-09-27 14:10:04 - Feat.: - Title: „Platby a životné prostredie“,13.10.2022, Hotel Crowne Plaza, Hodžovo nám. 2, Bratislava 05 - Modified: 2022-09-28 10:00:00 - Feat.: - Title: Lekár Ján: Niektorí si myslia, že mám zahraničné korene. Keď im poviem, že som Róm, sú prekvapení
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
29. september 2022 09:32