22.09.2020, 16:47

Ako spísať darovaciu zmluvu, keď chcete darovať byt? Tu je vzor

V čom je podstata darovacej zmluvy a čo na nej musíte úradne overiť, približuje Katarína Valová z prezídia Notárskej komory.

Ako spísať darovaciu zmluvu, keď chcete darovať byt? Tu je vzor
Charakteristika úkonu
Darovacia zmluva je dvoj- alebo viacstranný právny úkon. Na jednej strane je vlastník daru ako darca, ktorý takto prejavuje svoju vôľu niečo darovať, to znamená – bezplatne previesť pôvodne darcovo vlastníctvo na inú konkrétnu osobu. Na druhej strane sa zase vyžaduje prejav vôle obdarovanej osoby. Uvedená osoba sa vyjadrí tým, že konkrétny dar bezplatne prijíma. Na oboch zmluvných stranách – na strane darcu aj obdarovaného – môže stáť aj viacero účastníkov, čiže viacerí darcovia alebo aj viacerí obdarovaní. V jednej darovacej zmluve sa môže darovať aj viac vecí. 

Splnomocnenie
Darovaciu zmluvu môže na oboch stranách podpísať aj splnomocnený zástupca. V takom prípade sa musí pravosť podpisu na splnomocnení úradne osvedčiť. Splnomocnenie musí byť prílohou darovacej zmluvy, ak sa spisuje vo forme notárskej zápisnice. 

Podstata darovacej zmluvy
Jej princíp spočíva v tom, že darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. Základným zákonným znakom darovania je jeho bezodplatnosť, to znamená, že prevod vlastníctva sa nemôže podmieňovať nijakou finančnou alebo inou protislužbou. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.