22.12.2020, 08:14

Novinky v katastri zaručujú, že o svoju nehnuteľnosť neprídete

V mapách katastra sú zmeny na nehnuteľnostiach aktualizované na dennej báze. Na všetky novinky upozorňuje Úrad geodézie, kartografie a katastra. Chcete vedieť ako pracujú katastrálne úrady? Kúpte si dnešné Hospodárske noviny.

Novinky v katastri zaručujú, že o svoju nehnuteľnosť neprídete

V mapách katastra sú zmeny na nehnuteľnostiach aktualizované na dennej báze.

Zistenie vlastníka je s touto službou veľmi jednoduché, pričom podrobné informácie o parcelnom čísle, výmere pozemku, vlastníkovi, ako aj čísle listu vlastníctva, stavbách a dané informácie je možné zistiť jednoduchým kliknutím na parcelu priamo v mape.

Na ďalšie novinky upozorňuje Úrad geodézie, kartografie a katastra.

1. Sledovanie zmien
Posledná novela katastrálneho zákona počíta aj s tým, že žiadatelia si môžu aktivovať službu sledovanie zmien. Na aké zmeny ich kataster upozorní?
Aktivovaná služba žiadateľa automaticky informuje o tom, že na predmete služby došlo k zmene v katastri nehnuteľností, či už to bude vyznačenie plomby v liste vlastníctva, povolenie vkladu, vykonanie záznamu alebo zápis poznámky. Služba je určená akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe, stačí vyplniť registračný formulár a vytvoriť si zákaznícky účet. Predmet sledovania si potom žiadateľ určuje prostredníctvom zasielania jednotlivých objednávok zo zákazníckeho účtu. Aktiváciou tejto služby môže včas zabrániť neoprávnenému nakladaniu s nehnuteľnosťami a predísť tak prípadným súdnym sporom, čo v konečnom dôsledku ušetrí jeho čas aj peniaze.

2. Výška poplatku
Ako je spoplatnená služba, ktorá žiadateľov upozorní na sledovanie zmien?
Výška poplatku za sledovanie jednej nehnuteľnosti, napríklad bytu, či rodinného domu, predstavuje 2 eurá mesačne. Registrácia a vytvorenie zákazníckeho účtu je bez poplatku a zákaznícky účet trvá dovtedy, kým o jeho zrušenie žiadateľ sám nepožiada. Niektoré osoby sú od poplatku oslobodené, napríklad štátne orgány, obec, či Sociálna poisťovňa.

3. Aktivácia služby
Chcem si ako vlastník nehnuteľností aktivovať novú službu a síce sledovanie zmien na mojich nehnuteľnostiach. Čo k tomu potrebujem a je služba spoplatnená?
Službu si môžete aktivovať s elektronickým občianskym preukazom s aktivovaným čipom a čítačkou. Prihlásite sa a vyplníte zverejnený formulár. V takom prípade služba spoplatnená nie je. Ak máte občiansky preukaz s aktivovaným čípom a čítačku, môžete podávať návrh na ich vklad do katastra elektronicky. Ušetríte, keďže v takom prípade sa správny poplatok znižuje

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.