StoryEditor

Novinky v katastri zaručujú, že o svoju nehnuteľnosť neprídete

22.12.2020, 07:14
V mapách katastra sú zmeny na nehnuteľnostiach aktualizované na dennej báze. Na všetky novinky upozorňuje Úrad geodézie, kartografie a katastra. Chcete vedieť ako pracujú katastrálne úrady? Kúpte si dnešné Hospodárske noviny.

V mapách katastra sú zmeny na nehnuteľnostiach aktualizované na dennej báze.

Zistenie vlastníka je s touto službou veľmi jednoduché, pričom podrobné informácie o parcelnom čísle, výmere pozemku, vlastníkovi, ako aj čísle listu vlastníctva, stavbách a dané informácie je možné zistiť jednoduchým kliknutím na parcelu priamo v mape.

Na ďalšie novinky upozorňuje Úrad geodézie, kartografie a katastra.

1. Sledovanie zmien
Posledná novela katastrálneho zákona počíta aj s tým, že žiadatelia si môžu aktivovať službu sledovanie zmien. Na aké zmeny ich kataster upozorní?
Aktivovaná služba žiadateľa automaticky informuje o tom, že na predmete služby došlo k zmene v katastri nehnuteľností, či už to bude vyznačenie plomby v liste vlastníctva, povolenie vkladu, vykonanie záznamu alebo zápis poznámky. Služba je určená akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe, stačí vyplniť registračný formulár a vytvoriť si zákaznícky účet. Predmet sledovania si potom žiadateľ určuje prostredníctvom zasielania jednotlivých objednávok zo zákazníckeho účtu. Aktiváciou tejto služby môže včas zabrániť neoprávnenému nakladaniu s nehnuteľnosťami a predísť tak prípadným súdnym sporom, čo v konečnom dôsledku ušetrí jeho čas aj peniaze.

2. Výška poplatku
Ako je spoplatnená služba, ktorá žiadateľov upozorní na sledovanie zmien?
Výška poplatku za sledovanie jednej nehnuteľnosti, napríklad bytu, či rodinného domu, predstavuje 2 eurá mesačne. Registrácia a vytvorenie zákazníckeho účtu je bez poplatku a zákaznícky účet trvá dovtedy, kým o jeho zrušenie žiadateľ sám nepožiada. Niektoré osoby sú od poplatku oslobodené, napríklad štátne orgány, obec, či Sociálna poisťovňa.

3. Aktivácia služby
Chcem si ako vlastník nehnuteľností aktivovať novú službu a síce sledovanie zmien na mojich nehnuteľnostiach. Čo k tomu potrebujem a je služba spoplatnená?
Službu si môžete aktivovať s elektronickým občianskym preukazom s aktivovaným čipom a čítačkou. Prihlásite sa a vyplníte zverejnený formulár. V takom prípade služba spoplatnená nie je. Ak máte občiansky preukaz s aktivovaným čípom a čítačku, môžete podávať návrh na ich vklad do katastra elektronicky. Ušetríte, keďže v takom prípade sa správny poplatok znižuje o polovicu. Môžete využiť niele...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-07-08 13:30:00 - Feat.: - Title: Kataster odmietne váš dokument aj pre detail. Čo všetko potrebujete a koľko za to musíte zaplatiť? 02 - Modified: 2023-07-28 09:00:00 - Feat.: - Title: Chcete prenajať či predať svoju nehnuteľnosť? Dajte si pozor na niekoľko nástrah 03 - Modified: 2023-07-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako sa dá „uvedomelo“ investovať do nehnuteľností a zarábať aj v čase krízy? 04 - Modified: 2023-06-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Jeden z najpopulárnejších webov Ukrajiny: Založili ho dvaja chlapci, ich mapy sledujú aj ruskí generáli 05 - Modified: 2023-06-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Staviate dom? Aké povinnosti vás čakajú okrem kolaudácie a koľko vás to bude stáť
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
20. september 2023 14:55