05.01.2021, 07:00

Pozrite si 12 rád, kde v rozpočte nájdete voľné peniaze

Slovenské domácnosti zažívajú ťažké finančné časy. To, že veľa urobí už len nenáročná revízia mesačnej spotreby rodiny dodržaním jednoduchých pravidiel, vysvetľujú odborníci.

Pozrite si 12 rád, kde v rozpočte nájdete voľné peniaze
Zdroj: Pixabay
Ak budete dodržiavať jednoduché pravidlá, vaša domácnosť môže ušetriť za mesiac od 140 do 280 eur.

„Tieto peniaze môže použiť práve na zabezpečenie ďalších mesiacov, na vytváranie potrebnej rezervy,“ hovorí Lukáš Nemergut, odborník na osobné financie zo spoločnosti Partners Group SK. Upozorňuje na overené tipy, kde hľadať voľné peniaze v rodinných rozpočtoch.

Mesačné finančné toky

V mnohých rodinách chýba podrobný prehľad mesačných finančných tokov. Pritom práve pri ňom najlepšie zistíte, koľko na fungovanie domácnosti potrebujete a ktoré náklady viete dočasne znížiť.

„Spíšte si do samostatnej kolónky všetky príjmy v rodine, do druhej kolónky zase všetky výdavky. Pri výdavkoch sa zamerajte na pravidelné mesačné platby, ako sú bývanie, energie, poplatky za mobil, internet či poistenia, a zároveň aj na peniaze, ktoré mesačne odchádzajú na bežnú spotrebu. Tam patrí strava, výdavky na dopravu, zábava, nákupy kozmetiky, oblečenia, ale aj financovanie zlozvykov ako cigarety a alkohol,“ radí Lukáš Nemergut.

Voľné peniaze v spotrebe

Najviac peňazí preteká pomedzi prsty pri bežnej spotrebe. „Spotrebu si vieme počas súčasnej krízy ustrážiť, dokonca aj lepšie ako v bežných časoch,“ tvrdí Lukáš Nemergut. Z dôvodu nariadení a opatrení štátu dochádza počas pandémie k spontánnemu zníženiu výdavkov napríklad na zábavu, dovolenky, kozmetiku, oblečenie, ale aj na stravu mimo domova. „Ušetriť na nich vieme desiatky eur mesačne,“ hovorí Nemergut.

Príklady z praxe, kde usporíte pri bežnej spotrebe

1. Rodinný príjem
Pri nákupných položkách nad päť percent rodinného príjmu porovnávajte ceny na internete. Rozdiely v cene môžu byť aj v desiatkach eur. Každú úsporu treba hneď previesť na rezervný účet.

2. Akciové ponuky
Pri akciových cenách máme tendenciu prikúpiť aj niečo navyše do zásoby. Zamyslite sa, či väčšie množstvo tovaru naozaj aj využijete.

 
3.        Platba

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.