18.01.2021, 00:00

Sadzby dane za byt či dom ostali rovnaké. Takto vyplníte príslušné tlačivo.

Nadobudli ste novú nehnuteľnosť? Nezabudnite do konca januára podať daňové priznanie. Na rozdiel od minulého roka sa dane tento rok nezvyšovali. Novinkou je doplnok zákona, ktorý seniorov zbavuje povinnosti žiadať o daňovú úľavu.

Sadzby dane za byt či dom ostali rovnaké. Takto vyplníte príslušné tlačivo.
Zdroj: Dreamstime

Predmetom dane z nehnuteľnosti je daň za pozemky, stavby a byty. Je dôležité poznamenať, že okrem bytov a domov zahrňuje táto daň aj nebytové a obchodné priestory. Na pozore by sa teda mali mať aj podnikatelia. Takže ak ste za ostatný rok nadobudli akúkoľvek z týchto možností, ste povinný platiť daň. Na rozdiel od, napríklad, dane z príjmu, sa tento poplatok odvádza mestu, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Povinnosť platiť daň má ten daňovník, ktorý v čase od 2. 1. 2020 do 1. 1. 2021 je buď majiteľom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti. Potešujúca správa je, že tento rok sa dane nezvyšovali.

Ak ste zapísaný v katastri, platíte
Majiteľ nehnuteľnosti je spravidla ten, kto je zapísaný na liste vlastníctva a v katastri. Je teda povinný platiť daň za svoju nehnuteľnosť. V prípade správcovského vzťahu platí daň správca stavby alebo pozemku vo vlastníctve štátu, obce či vyššieho územného celku a je zapísaný v katastri. Pri vzťahu nájomca – prenajímateľ je nájomca povinný platiť daň z nehn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.