10.02.2021, 20:55

Ušetriť sa dá až 42 percent nákladov

Aj v tomto roku môžu veľké, ale aj menšie spoločnosti či jednotlivci ušetriť na superodpočte nákladov, ktoré vkladajú do projektov. Musia však jednoznačne vykazovať prvky výskumnej alebo vývojovej činnosti.

Ušetriť sa dá až 42 percent nákladov
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Každá fyzická a právnická osoba má zo zákona možnosť uplatniť si superodpočet výdavkov na výskum a vývoj. Výnimkou sú osoby, ktoré sú poberateľmi investičných stimulov, nie však investičnej pomoci.

Superodpočet sa vykazuje a uplatňuje v rámci prílohy daňového priznania ako dodatočná odpočítateľná položka od základu dane. Pre zdaňovacie obdobie 2020 platí už superodpočet vo výške 200 percent.

„Znamená to, že pri súčasnej sadzbe dane z príjmu dokážu spoločnosti usporiť na vývojových nákladoch až 42 percent. Zároveň sa zmenila podmienka pre schválenie Projektu výskumu a vývoja, ktoré je v súčasnosti postačujúce pred podaním daňového priznania,“ upozornil Filip Kasnár, konzultant poradenskej spoločnosti Novo Consulting.

V predchádzajúcich obdobiach bolo nutné Projekt výskumu a vývoja schváliť ešte pred začiatkom jeho realizácie, čo mnohé firmy nesplnili, a preto si nemohli superodpočet nárokovať.

Kritériá projektov

„Projekty musia jednoznačne vykazovať prvky výskumnej alebo vývojovej činnosti. Aj na základe odporúčaní a metodických pokynov Finančnej správy je pri určení tejto podmienky najlepším pomocníkom Frascati manuál, Kasnár ho odporúča.

„Manuál definuje hranice vývojových a nevývojových činností v rôznych oblastiach. Zároveň tieto projekty musia byť systematicky zakladané, sledované a vyhodnocované,“ zdôraznil.

Spoločnosti so zavedeným projektovým manažmentom majú preto podľa Kasnára jednoduchšiu situáciu pri uplatnení svojich projektov v rámci superodpočtu. „Je dôležité poznamenať, že v rámci superodpočtu nie je možné uplatniť náklady, ktoré už boli dotované z verejných financií, aj keď len čiastočne. Týka sa to najmä tohtoročnej situácie, keď mnohé firmy poberali takzvaný korona príspevok, a preto mzdy svojich vývojových pracovníkov už nemôžu zahrnúť pri uplatnení superodpočtu.“

Inšpiratívne príklady

Inšpiráciou pre prípadných záujemcov z oblasti superodpočtu môžu byť firmy, ktoré si superodpočet už uplatnili. Tie má Finančná správa povinnosť zverejňovať na svojich stránkach. Za zmienku určite stoja firmy z oblasti informačných technológií, akými sú napríklad Softec alebo Eset. Prípadne z oblasti priemyselnej automatizácie, kde je veľmi dobrým príkladom firma MTS.

Nielen pre giganty v oblasti IT techniky, ale aj pre menšie progresívne firmy je superodpočet vhodným nástrojom na zníženie dane. Kasnár ako príklad uvádza firmu Robotech Vision, ktorá sa špecializuje na umelú inteligenciu a robotické aplikácie. „A aj vďaka superodpočtu máme prvého slovenského lídra európskeho výskumného konzorcia v programe Eurostars v podobe firmy Novo,“ podčiarkuje.

Prepojenie s univerzitami

V posledných rokoch majú trend rásť a vznikať vývojové firmy najmä v oblasti IT technológií a umelej inteligencie, často spojenej s automatizáciou a robotickými aplikáciami. Výsledky vývoja takýchto firiem nachádzajú svojich zákazníkov aj priamo v slovenskom priemysle. Perspektívou pre tieto vývojové firmy je určite aj existencia univerzít, či už na Slovensku alebo v Česku, ktoré dokážu vychovať odborníkov v týchto oblastiach.

Druhé kilečko počíta so zrušením superodpočtu

Superodpočet, ktorý slúži na pdporu inovatívnych firiem, sa má zrušiť. S týmto opatrením zásadne nesúhlasí Klub 500. „Opatrenie poškodí podnikateľské prostredie na Slovensku,“ vraví Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500.

V návrhu je opatrenie uvedené ako zmena zmenkového a šekového zákona bez toho, aby bola uvedená akákoľvek navrhovaná zmena s pozitívnym vplyvom na podnikateľské prostredie. Diskutabilné z hľadiska ochrany spotrebiteľa sú podľa Gregora aj návrhy, ktoré smerujú k zrušeniu povinnosti pre reštaurácie uvádzať gramáž výrobkov alebo kalkulácie surovín.

„Taktiež nevidíme dôvod rušiť eKasu u neplatcov DPH. Práve eKasu vnímame ako opatrenie proti sivej ekonomike, a je, naopak, dôležité rušiť výnimky, ktoré ju nemajú. Taktiež nevidíme dôvod rušiť eKasu pre Uber, Bolt, toto by nebola výhoda pre klasické taxislužby.“ Ostatné opatrenia z hľadiska Klubu 500 pomôžu podnikateľom v odbúravaní nezmyselnej administratívy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.