10.02.2021, 20:55

Ušetriť sa dá až 42 percent nákladov

Aj v tomto roku môžu veľké, ale aj menšie spoločnosti či jednotlivci ušetriť na superodpočte nákladov, ktoré vkladajú do projektov. Musia však jednoznačne vykazovať prvky výskumnej alebo vývojovej činnosti.

Ušetriť sa dá až 42 percent nákladov
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Každá fyzická a právnická osoba má zo zákona možnosť uplatniť si superodpočet výdavkov na výskum a vývoj. Výnimkou sú osoby, ktoré sú poberateľmi investičných stimulov, nie však investičnej pomoci.

Superodpočet sa vykazuje a uplatňuje v rámci prílohy daňového priznania ako dodatočná odpočítateľná položka od základu dane. Pre zdaňovacie obdobie 2020 platí už superodpočet vo výške 200 percent.

„Znamená to, že pri súčasnej sadzbe dane z príjmu dokážu spoločnosti usporiť na vývojových nákladoch až 42 percent. Zároveň sa zmenila podmienka pre schválenie Projektu výskumu a vývoja, ktoré je v súčasnosti postačujúce pred podaním daňového priznania,“ upozornil Filip Kasnár, konzultant poradenskej spoločnosti Novo Consulting.

V predchádzajúcich obdobiach bolo nutné Projekt výskumu a vývoja schváliť ešte pred začiatkom jeho realizácie, čo mnohé firmy nesplnili, a preto si nemohli superodpočet nárokovať.

Kritériá projektov

„Projekty musia jednoznačne vykazovať prvky výskumnej alebo vývojovej činnosti. Aj na základe odporúčaní a metodických pokynov Finančnej správy je pri určení tejto podmienky najlepším pomocníkom Frascati manuál, Kasnár ho odporúča.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.