23.02.2021, 17:33

Scelenie pôdy rieši prekážky vlastníctva

Problém rozdrobenosti pozemkov na Slovensku je mimoriadne rozšírený. Takmer v každej rodine je niekde skrytý dokument o vlastníctve niekoľkých štvorcových metrov, ktoré niekto zdedil. Často ide o kúsok z poľa, ktoré vlastní naraz viacero ľudí.

Scelenie pôdy rieši prekážky vlastníctva

Mnoho pozemkov so sebou nesie jarmo nevysporiadanosti. V mnohých prípadoch sa stáva, že pôdu obhospodaruje družstvo iba tušiac, že ide o cudzí pozemok. V lepšom prípade platí majiteľovi nejaké nájomné. Tento stav komplikuje nielen obhospodarovanie, ale najmä obchodovanie s pozemkami.
Cieľom komasácie pozemkov je teda sprehľadniť systém vlastníctva a zlepšiť trhové fungovanie obchodu s pozemkami. Medzi dôsledkami neusporiadaného pozemkového vlastníctva a absencie súkromného vlastníctva uvádza Komplexná pozemková reforma fakt, že pozemky s neznámym majiteľom sa obrábajú iba do miery, aká prináša úžitok. Zvyšuje sa snaha o zisk z užívaných nehnuteľností, no neinvestuje sa do ich zveľaďovania. Dochádza tak aj k javu, ktorý sa označuje pojmom „tragédia spoločnej pastviny“. Nejde tu však o absenciu vôle zveľaďovať priestor, skôr o pro

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.