12.04.2021, 12:54

Ako vymeniť rozdrobenú parcelu za súvislé plochy

Komasácia pozemkov je veľký projekt, ktorý na papieri pôsobí jednoducho, no v praxi je to trochu zložitejšie. Vyspovedali sme pre vás odborníkov na túto problematiku a pripravili sme súbor najčastejších otázok.

Ako vymeniť rozdrobenú parcelu za súvislé plochy
Zdroj: Zdroj: Dreamstime


Odpovedá Anton Julény, projektant pozemkových úprav

1. Komasácia
Prečo sa sceľujú pozemky?
Pozemky vlastníka sú spravidla s malými výmerami, sú zaťažené spoluvlastníckymi vzťahmi, nedostupné, alebo vlastníctvo k pozemkom je rozptýlené. Problém vznikol ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Vlastníctvo po poručiteľovi sa delilo a dodnes delí medzi všetkých nasledovníkov. Opatrením proti drobeniu vlastníctva je sceľovanie pozemkov, ktoré sa vykonávalo v minulosti ako komasácie, dnes ako pozemkové úpravy. Cieľ je rovnaký, odstrániť rozdrobenosť vlastníctva k pozemkom scelením vlastníckych podielov. Je to opravný mechanizmus pre obnovu výkonu vlastníckeho práva v systéme dedenia pozemkov.

2. Vlastnícke právo
Čo znamená obnova výkonu vlastníckeho práva?
Rozhodovať o spôsobe využitia, predaji spoločného pozemku môže vlastník len so súhlasom ostatných spoluvlastníkov. Ak chce rozhodovať len za seba, musí sa spoluvlastníctvo po dohode všetkých spoluvlastníkov rozdeliť. Ak sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť, rozhodne o rozdelení pozemku na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Takéto riešenie prináša vlastníkovi okrem výhod nemalé finančné náklady a stratu času. Pozemkovými úpravami spoluvlastníctvo k pôvodným pozemkom zaniká a vytvoria sa nové pozemky bez spoluvlastníckych vzťahov. To neplatí pre pozemky do 400 m2, alebo ak sa vlastníci chcú dobrovoľne združiť v spoločnom pozemku.

3. Vlastnícke vzťahy
Zasahovanie štátu do vlastníckych vzťahov spravidla prináša vlastníkom problémy. Prečo by to malo byť v pozemkových úpravách iné?
Zasahovanie štátu do práv vlastníkov je spravidla spojené s obmedzením vlastníckych práv. A s tým môže byť spojený pocit krivdy, najmä ak ide o násilné obmedzenie, napríklad kolektivizáciu, alebo o obmedzenie bez skutočnej náhrady za rozsah obmedzenia vlastníckych práv. Dôležité je, že od roku 1989 sa štát pokúša o nápravu v zanedbanej evidencii vlastníckych vzťahov k pozemkom a nápravu stavu, ktorý vlastníci nezavinili. V pozemkových úpravách štát zveril rozhodovanie o novom usporiadaní pozemkov do rúk vlastníkov. S vlastníkmi pozemkov je potrebné dohodnúť spôsob zámeny pôvodných pozemkov za nové pozemky. Aby tieto zásady boli platné, musia s nimi súhlasiť

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.