10.05.2021, 00:00

Nové pravidlá chránia vlastníkov

Kataster spustil v apríli tohto roka portál, kde môžu klienti využívať jeho služby aj online. Ján Mrva, predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra vyvsteľuje, upozorňuje na všetky novinky.

Nové pravidlá chránia vlastníkov

1. Portál doplnkových služieb KaRepoS
Do overovacej prevádzky bol spustený portál doplnkových služieb katastra nehnuteľností KaRepoS, takzvané Katastrálne reporty Slovenska. Nová služba generuje zostavu vybraných údajov o nehnuteľnostiach v tabuľkovej forme ako aj grafické zobrazenie týchto nehnuteľností v súboroch formátu PDF z celého územia Slovenska. Na portáli si môže zákazník prezerať výsledné grafické zostavy svojich objednávok aj prostredníctvom interaktívnej mapy. Rozšírená verzia objednávky obsahuje vektorový súbor s grafickým zobrazením nehnuteľností vo formáte GeoJSON. Portál disponuje aj službou generovania zoznamov listov vlastníctva neznámych vlastníkov. Služby portálu sú dostupné len pre registrovaných zákazníkov. Jednotlivé služby sú nadštandardné, a preto spoplatnené symbolickou čiastkou 5 aur za jedno katastrálne územie a zostavu s evidovanými nehnuteľnosťami objednávateľa.

2. Návrh novely
Úrad geodézie začal pripravovať v marci tohto roka novelu katastrálneho zákona, ktorá má katuálne ukončenú predprípravnú fázu. Tá by po schválení mala odstrániť legislatívno-technické nedostatky, zjednodušiť návrh na vklad podaný v listinnej podobe, upraviť podmienky podávania oznámenia o návrhu na vklad a vylúčiť zníženie správneho poplatku za podanie oznámenia o návrhu na vklad, ak bude samotný návrh na vklad podaný v elektronickej podobe, upraviť náležitosti návrhu na vklad podávaného v elektronickej podobe, a to vo forme elektronického formulára so štruktúrovanými údajmi, zaviesť evidenciu zrúcanín v katastri nehnuteľností, upraviť podmienky zápisu do katastra nehnuteľností v nadväznosti na predpisy upravujúc

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.