13.05.2021, 07:52

Vlastníte pôdu? Štát zavedie dôkladnú evidenciu tých, ktorí na vašich pozemkoch hospodária

  • Ministerstvo pôdohospodárstva sprísni kritériá pri evidovaní pôdy
  • Zvýšiť sa má minimálna výška nájmu
  • Zavedie sa register užívateľov pôdy
  • Zruší sa obvyklá výška nájmu 
  • Posilní sa postavenie vlastníkov

Vlastníte pôdu? Štát zavedie dôkladnú evidenciu tých, ktorí na vašich pozemkoch hospodária
Zdroj: TASR

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje novelu zákona číslo 504 z roku 2003 o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, v rámci ktorej navrhuje viaceré zmeny.

Prvou navrhovanou novinkou je napríklad zvýšenie minimálnej výšky nájmu. Ďalej sa pripravuje vypustenie obvyklej výšky nájmu. Významnou zmenou je aj posilnenie postavenia vlastníka voči doterajšiemu nájomcovi.

Prehľad o užívateľoch pozemkov

Ministerstvo pripravuje aj nový zákon o registri užívacích vzťahov k pôde. Priebežnú informáciu o pripravovanom návrhu zákona zverejnilo koncom februára. Pozostávať má z troch kategórií – substrátov, a to vecného, personálneho a právneho.

„V rámci vecného substrátu bude poskytovať evidenciu pozemkov s vyznačeným druhom pôdy a registra pôdy vrátane evidencie spoluvlastníckych podielov k týmto pozemkom. Personálny substrát tvorí evidencia vlastníkov alebo spoluvlastníkov, ako aj všetkých osôb, ktoré majú k pozemkom užívacie práva. Právny substrát majú tvoriť tituly užívacích vzťahov k poľnohospodárskemu pozemku,“ priblížil Mar

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.