Šéf agrorezortu Ján Mičovský zaviedol prasacie amnestie. Farmári, ktorí tak nespravili, majú deväť dní na to, aby zaregistrovali svoje chovy.TASR
StoryEditor

Vlastníte pôdu? Štát zavedie dôkladnú evidenciu tých, ktorí na vašich pozemkoch hospodária

13.05.2021, 07:52

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje novelu zákona číslo 504 z roku 2003 o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, v rámci ktorej navrhuje viaceré zmeny.

Prvou navrhovanou novinkou je napríklad zvýšenie minimálnej výšky nájmu. Ďalej sa pripravuje vypustenie obvyklej výšky nájmu. Významnou zmenou je aj posilnenie postavenia vlastníka voči doterajšiemu nájomcovi.

Prehľad o užívateľoch pozemkov

Ministerstvo pripravuje aj nový zákon o registri užívacích vzťahov k pôde. Priebežnú informáciu o pripravovanom návrhu zákona zverejnilo koncom februára. Pozostávať má z troch kategórií – substrátov, a to vecného, personálneho a právneho.

„V rámci vecného substrátu bude poskytovať evidenciu pozemkov s vyznačeným druhom pôdy a registra pôdy vrátane evidencie spoluvlastníckych podielov k týmto pozemkom. Personálny substrát tvorí evidencia vlastníkov alebo spoluvlastníkov, ako aj všetkých osôb, ktoré majú k pozemkom užívacie práva. Právny substrát majú tvoriť tituly užívacích vzťahov k poľnohospodárskemu pozemku,“ priblížil...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 09:23