18.05.2021, 15:46

Nové pravidlá kurzarbeitu od roku 2022

Vláda schválila trvalú skrátenú prácu inak známu pod pojmom kurzerbeit. Ide o podporu v prípade, že príde k obmedezniu pracovnej náplne zo strany zamestnávateľa. Platiť bude od roku 2022 a iba pre zamestnancov na trvalý pracovný pomer, pre samostatne zárobkovo činné osoby nie. Čo všetko je dobré o kurzarbeite vedieť?

Nové pravidlá kurzarbeitu od roku 2022
Zdroj: TASR

V skutočnosti ide o nový zákon, ktorý schválila Národná rada po tom, čo mnohí zamestnanci museli zostať doma pre dôvody, ktoré nezavinili ani oni, ani zamestnávateľ. Nadobudne účinnosť od 1. januára 2022 a bude upravovať trvalý kurzarbeit, pričom v zákone sa uvádza pod pojmom skrátená práca. Obsahuje právnu úpravu toho, ako bude fungovať podpora pre zamestnancov v takomto prípade. Podieľať sa na nej bude štát aj zamestnávatelia.

Princíp skrátenej práce

Po novom bude zamestnávateľ platiť za svojich zamestnancov, ktorí budú môcť čerpať náhradu mzdy zo systému, nový druh poistenia. Ide o poistné financovanie podpory v čase skrátenej práce. O túto čiastku sa však zníži

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.