Lepší prístup k hypotekárnym úverom rozbehol aj trh s bytmi. Najmä mladí ľudia si berú na veľa rokov na svoje plecia ťarchu hypotéky a tak si riešia svoju bytovú otázku. Okrem toho, investícia do bytu je v súčasnosti viac ako dobre zhodnotenou investíciou. Mnohí vlastníci svoje nové byty prenajímajú, pričom príjem z prenájmu im pomáha ľahšie splácať pôžičku. Keď sa rozhodnú byt prenajímať v súlade so zákonom, teda na riadnu nájomnú zmluvu, musia príjem z nájomného zdaniť.
Ako na to?
Príjem z prenájmu musíte priznať, v daňovom priznaní si však môžete odpočítať o rok v marci 24 900 korún. Znamená to toľko, že ak ste na nájme zarobili tento rok napríklad 100-tisíc, od tejto sumy si môžete odpočítať od dane oslobodených 24 900 korún a tiež výdavky, ktoré ste mali s bytom. Zdaňovať 19 percentami budete až to, čo vám zostane. Čo ak máte tri byty a všetky prenajímate? Z príjmov z nájmov si môžete odpočítať túto oslobodenú sumu len raz.
Čo s výdavkami
Od príjmov si môžete odrátať výdavky, poplatok za energie. Výdavky nemôžete odpočítať celé, ale musíte ich krátiť v takom pomere, v akom sú oslobodené príjmy (24 900 korún) k celkovým príjmom. Odpisovať môžete skutočné výdavky v jednoduchom účtovníctve alebo si môžete uplatniť paušálne výdavky. Čo je pre vás výhodnejšie, budete vedieť, až keď si obe možnosti prepočítate.
Čo hovorí legislatíva
O zdaňovaní prenájmu hovorí § 6 odseku č. 3 zákona o dani z príjmov. Ak prenajímate byt ako fyzická osoba, nejde o podnikanie. Podľa poslednej novely zákona o správe daní, ktorá platí od septembra, sa však už musíte registrovať na daňovom úrade (viacej o registrácii na strane 20). Ak však nájomníkovi napríklad robíte aj drobnú údržbu bytu, upratujete..., musíte už mať na to živnostenský list. V tomto prípade už ide o podnikanie podľa § 6 odsek 1. Z tohto príjmu ste vtedy povinný platiť aj odvody do Sociálnej poisťovne (ak ste zarobili za rok 2006 viac ako 91 200 korún) a zdravotnej poisťovne.