24.10.2007, 00:00

Literárny salón

Jana Bžochová-Wild
Malé dejiny Hamleta
(SND/Slovart/VŠMU)
"Byť a či nebyť?," pýta sa dánsky princ Hamlet. Kto je Hamlet? Melancholik? Vášnivý rebelant? Neurotik? Obeť politického násilia? Komediant? Vrah? Hamleta Williama Shakespeara už 400 rokov brali do rúk všetky generácie čitateľov. Hra ich priťahovala
a zároveň odpudzovala. Vyzdvihovali jej "krásy" a zároveň ju zaznávali. Vzrušovala ich a zároveň sa jej báli. Odhadzovali ju a znovu sa k nej vracali. Jana Bžochová-Wild publikovala samostatné knižné monografie o Hamletovi. Od roku 1991 pôsobí na Katedre divadelnej vedy Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave a od roku 2006 aj na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií. Za svoju kritickú a prekladateľskú činnosť získala viacero ocenení.

Designum 4/2007
(Slovenské centrum dizajnu)
Najnovšie číslo časopisu Designum sa tematicky zameriava na dizajnérov žijúcich a pracujúcich mimo svojej rodnej krajiny -- či už ide o Slovákov v zahraničí alebo cudzincov na Slovensku. V rozhovoroch a úvahách reflektujú dizajnérsku scénu v krajine, v ktorej momentálne pôsobia, zámerom je objektívne sledovať cesty slovenského dizajnu po svete. Designum taktiež prináša reportáž z výstavy najnovších diel mladých odevných návrhárov a šperkárov -- Wearable, ktorá sa konala v SDC. Úspech slovenského dizajnu v zahraničí potvrdzujú aj víťazstvá slovenských dizajnérov na súťaži Hettich IDA 2007. Štúdia Sabíny Jankovičovej rozpráva o svetelných objektoch Ivana Hrošša. A to ešte stále nie je všetko...

Woody Allen
Čirá anarchie
(Argo)
Osemnásť nových poviedok z pera nezameniteľného newyorského autora, ktorý už štyridsať rokov zabáva divácku (ako autor aj ako herec v kine a divadle), ale aj čitateľskú verejnosť svojím osobitým, inteligentným a absurdným humorom. Jeho podoba -- nesmelý, nervózny a utáraný intelektuál v okuliaroch, aj spôsob jeho uvažovania, vošli do dejín. Nová zbierka poviedok tak nadviaže po dvadsaťpäťročnej odmlke na jeho čitateľský úspech predchádzajúcich zbierok poviedok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.