10.06.2021, 13:22

Odvody do poisťovne si môžete odložiť (sumy a prepočty)

Od začiatku pandémie si mnohí podnikatelia môžu odložiť svoje platby odvodov pre nižšie zisky. Akými podmienkami sa pri tom musia riadiť a kedy im na túto úľavu vzniká podľa zákona nárok, vysvetľujú odborníci z praxe.

Odvody do poisťovne si môžete odložiť (sumy a prepočty)
Zdroj: Dreamstime

Odpovede pripravené v spolupráci so Sociálnou poisťovňou

1. Potvrdzujúca správa
Prečo by si mali zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby skontrolovať potvrdzujúci e-mail o podaní čestného vyhlásenia za máj 2021?
Sociálna poisťovňa identifikovala technický výpadok na strane dodávateľa, ktorý ovplyvnil doručovanie e-formulára Čestné vyhlásenie pre odklad poistného za máj 2021. Sociálna poisťovňa sa za výpadok ospravedlňuje. Chyba je odstránená, odvádzatelia poistného by si však mali skontrolovať podania odkladu.

2. Dôležité termíny
Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby, ktorí v dňoch od 26. mája 2021 v čase od 14.50 do 2. júna 2021 do desiatej hodiny a 15. minúty posielali čestné vyhlásenie pre odklad poistného za máj 2021 a do dnešného dňa nedostali potvrdzujúci e-mail o spracovaní čestného vyhlásenia za máj 2021, musia toto čestné vyhlásenie podať opakovane. Ako pri tom musia postupovať?
Odporúčame tak urobiť do termínu splatnosti poistného. Sociálna poisťovňa bude akceptovať podaný formulár aj po tomto termíne. Elektronický formulár čestného vyhlásenia je už plne funkčný. Tí odvádzatelia poistného, ktorí dostali potvrdzujúci e-mail o spracovaní čestného vyhlásenia, už nemusia čestné vyhlásenie podávať opakovane. V prípade akýchkoľvek pochybností môžete kontaktovať Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne cez Formulár pre otázky alebo na telefónnych číslach 0906 171 989 či 02 3247 1989.

3. Aktuálny mesiac
Zamestnávateľ alebo živnostník, ktorí podnikali v mesiaci marec, apríl alebo máj 2021 a aj v rovnakom mesiaci roku 2019, si pokles tržieb môžu určiť dvomi spôsobmi. Akými?
Prvým je, že výška tržieb v aktuálnom mesiaci roku 2021 sa porovná s výškou tržieb za rovnaký mesiac roku 2019. Druhou možnosťou je situácia, ak činnosť vykonávali po celý rok 2019. Vtedy sa výška tržieb v aktuálnom mesiaci roku 2021 porovná s výškou tržieb vypočítanou ako mesačný priemer za rok 2019.

4. Porovnanie tržieb
Čo umožní podnikateľovi tento postup?
Týmto postupom sa podnikateľovi počnúc marcom 2021 umožňuje určovať pokles tržieb porovnávaním tržby dosiahnutej za aktuálny mesiac s tržbami dosiahnutými za jednotlivé mesiace roku 2019 alebo s mesačným priemerom tržieb za rok 2019, teda s tržbami dosiahnutými v období mimo krízovej situácie, a teda s ich štandardnou výškou.

5. V

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.