27.03.2015, 00:00

Ako zatočiť s neplatičmi vo vašom byte

V prípade, že si nájomca neplní svoje povinnosti, máte možnosti, ako ho z bytu dostať. Treba však dodržať zákonný postup.

Prenajmete byt a tešíte sa na peniaze, ktoré budete mať od bezproblémových nájomníkov. Toto by bol ten lepší scenár. Realita však, bohužiaľ, býva často taká, že peniaze síce chodia, ale treba riešiť množstvo starostí s tým, že nájomcovia napríklad nedodržiavajú domový poriadok či nočný pokoj. V najhoršom prípade nechodia ani peniaze. A to už je vážny problém, pretože ak zlyhajú všetky riešenia takpovediac po dobrom, nezostáva iná možnosť, ako nezodpovedných nájomníkov vysťahovať z bytu.

Viac efektívnejších nástrojov, ako sa vysporiadať s neplatičmi, priznáva prenajímateľovi oproti Občianskemu zákonníku konkrétny zákon, ktorý upravuje možnosť prenajímateľa vypovedať krátkodobý nájom bytu, dohodnutý na dobu určitú. A to najdlhšie na dva roky, ktorý možno na základe dohody zmluvných strán za rovnakých podmienok predĺžiť najviac dvakrát na ďalšie dva roky. Vypovedať zmluvu možno za tohto predpokladu vtedy, ak nájomca riadne a včas nezap

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.