26.08.2014, 17:02

Chystáte prezentáciu? Týchto chýb sa vyvarujte

Ak vás privádza do zúfalstva, že musíte prezentovať pred publikom, poradíme vám čomu sa vyhnúť.

Brazílski experti zostavili zoznam najčastejších chýb pri prezentácii. No zároveň pripravili aj zopár rád ako sa im vyhnúť.

1. Prezentácia

Keď si kupujete knihu, vidíte na jej obale názov kniha? Nie. Takže ani vy svoju prezentáciu nenazývajte prezentácia. Radšej na základe obsahu vymyslite stručný názov. Zároveň na prvom „slajde“ uveďte svoje meno, titul, funkciu a kontaktné údaje.

2. Začnite

Vaše prvé slová by určite nemali byť: "Tu ma máte aj s mojou PowerPointovou prezentáciou. Je totiž vysoko pravdepodobné, že všetci v publiku vedia, aký je dôvod vášho príchodu na pódium. Na začiatku skúste ľudí prekvapiť. Použite metafory, alebo iné slovné hračky.

3. Byť "pán, ja viem všetko"

Arogantní prezentéri svoje publikum akurát tak zneistia. Mnohý ľudí sa potom cítia zle a nedokážu sa sústrediť na jej obsah. Preto buďte radšej pokorný a berte do úvahy všetky otázky a pripomienky z publika.

4. Povedať, že viete, že ostatní by tu nemuseli byť

"Viem, že by ste boli radšej napláži, ale žiaľ musíme byť tu." Akzačnete svoju prezentáciu takto, dáte všetkým najavou, že ich čaká iba plánovaná nuda. Musíte veriť tomu, čo idete prezentovať. Musí to byť zaujímavé, povedzte ľuďom napríklad príbeh, ktorý ich vtiahne do problematiky.

5. Príliš veľa textu

Ak budete mať na jednotlivých stranách prezentácie príliš veľa písmen, publikum sa začne čoskoro nudiť. Obsah si preto rozdeľte na to, čo budete prezentovať, a na to, čo bude na slajdoch.

6. Obrázky, animácie a zvuky

Hoci rôznymi zábavnými obrázkami, animáciami či zvukmi môžete zaujať pozornosť publika, môže to spôsobiť, že sa ľudia budú o týchto veciach rozprávať a prestanú počúvať to, čo je naozaj dôležité. Preto používajte tieto prvky iba ak je to naozaj nevyhnutné a súvisí to s obsahom vašej prezentácie.

Zdroj: Businessinsider

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.