07.12.2014, 23:45

Firemné autá: zmeny v zákonoch postavia podnikateľov do pozoru

Pozor na zmeny vo firemných vozidlách, ktoré využívate aj na súkromné účely. Od roku 2015 si ustrážte rôzne obmedzenia vyplývajúce zo zákona.

Podnikateľ Pavol Ganzarčík má firemné auto, ktoré používa prevažne na podnikanie. Náklady na bežné opravy, údržbu a technické zhodnotenie auta si môže zahrnúť do daňových výdavkov, čiže znížiť si nimi daň. Samozrejme, podmienkou je, že si odloží bločky za každú opravu, servis či umytie auta, aby tieto náklady preukázal.

Na rozdiel od toho si pri spotrebovaných pohonných látkach podnikateľ uplatňuje paušál, teda „len“ 80 percent z ich ceny, pričom zvyšných 20 percent vykazuje ako nedaňový výdavok. To preto, lebo tým priznáva, že auto používa aj v súkromí. Ak by používal auto jedine na podnikanie, mohol by si zvoliť aj inú alternatívu. Takú, že by si zahrnul

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.