Jeden liek na srdce, jeden na tlak a ďalší na cholesterol. A hneď máte v rukách účet, po ktorom si môžete vypýtať ďalší liek proti infarktu. Aby sa nákup v lekárni nekončil takto, treba vyberať obozretne. A nešetriť otázkami.
Lekár predpíše pacientovi len názov účinnej látky a jej dávky, nie konkrétny liek. Ten potom vydáva lekárnik a riadi sa pravidlom, že vydáva najlacnejší variant, aký má na sklade. A to buď bez doplatku, alebo s čo najnižším – je povinný informovať pacienta o možnosti výberu. Taká je realita, ktorá dnes platí v slovenských lekárňach. „Pacient by sa mal na základe relevantných informácií rozhodnúť, ktorý liek si vyberie a akú finančnú sumu ušetrí,“ hovorí pre HN doktorka Monika Laššanová z Asociácie generických výrobcov GENAS. Realita však nie je taká ružová. „Bohužiaľ, nezriedka sa pacient stretáva so situáciou, že ak by chcel za všetky svoje lieky zaplatiť čo najmenej, musel by pochodiť viacero lekární. Prípadne čakať, kým lekáreň pre neho takýto liek zoženie,“ hovorí ďalej. Často teda musia pacienti obetovať viac peňazí, ako by bolo nutné.
Pozor na správne dôvody
Stáva sa i to, že pacient si v lekárni vyberá nielen podľa ceny, ale nechá sa ovplyvniť napríklad skúsenosťou a radou niekoho...
Zostáva vám 85% na dočítanie.