06.01.2015, 20:50

Namiesto zdravia chémia. České Tesco predáva toxický čaj

Pesticídy má obsahovať firemný výrobok reťazca a aj viaceré značkové produkty. Ukázal to český test magazínu dTest.

Zelený čaj - pre mnohých takmer synonymum zdravého životného štýlu. No nemusí to, evidentne, platiť vždy. Český spotrebiteľský časopis dTest otestoval 17 vzoriek tohto druhu nápoja (zelený čaj vo vrecúškach) a výsledok: dva z nich nemajú čo robiť na pultoch predajní. Obsahujú totiž nebezpečné a toxické pesticídy. A to v množstvách, ktoré dvojnásobne prekračujú zákonom povolené množstvo.

"Výrobky Tesco Green Tea a Dukát Zelený čaj tradičný obsahovali toľko insekticídu acetamprid, že sa vôbec nemali objaviť v obchodnej sieti,” tvrdí Daniel Pavlis z dTestu. 

Oba výrobky obsahovali okrem toho ďalších 11, respektíve 13 pozostatkov pesticídnych látok.

Ďalšie "sáčkové" čaje, v ktorých podľa testov časopisu dTest bolo väčšie množstvo pesticídov, sú tieto: Pigi čaj Jemča, Teekanne Green Tea, Pravý zelený čaj tradičný Lloyd Tea a Gunpowder od firmy Valdemar Grešík.

Mnoho, respektíve väčšina z výrobkov sa pritom predáva aj na slovenskom trhu. Reťazec Tesco sme oslovili s otázkou, či ich firemný produkt Tesco Green Tea je totožný s tým, ktorý majú na pultoch v Česku. "Podľa aktuálnych informácií naši zákazníci nenájdu uvedenú šaržu výrobku v obchodoch Tesco na Slovensku," Tomáš Ferenčák z tlačového oddelenia slovenského Tesca.

Kompletné výsledky testu zelených sušených čajov balených vo vrecúškach nájdete tu.

Ilustračná snímka: Archív HN

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.