20.12.2014, 14:00

Bohatší v roku 2015? Takto to zvládnete

Platíte drahé poistenie auta? Alebo strácate peniaze na nepotrebné veci? Pred koncom roka by ste sa mali na svoje financie pozrieť pod drobnohľadom.

Koniec roka je ideálny čas na zhodnotenie svojich doterajších cieľov, no zároveň je aj vhodný čas na to, aby ste si naplánovali financie na nasledujúci rok. Tieto kroky by ste mali urobiť ešte predtým, ako sa nový rok začne.

1. Plánovať, plánovať, plánovať

Prezrite si všetky svoje kreditné karty a bankové výpisy za rok 2014. Míňali ste často na luxusné večere v reštauráciách? Necestovali ste toľko, koľko ste plánovali? Na základe podobnej analýzy si môžete zostaviť finančný plán na rok 2015. Napíšte si svoje ciele už teraz - naplánujte si ich po týždňoch, mesiacoch či kvartálne - a snažte sa ich držať. Možno vás to podnieti založiť si sporiaci účet, vyplatiť niektoré svoje dlhy alebo „zosekať“ niektoré nezmyselné výdavky. Tieto ciele si dajte na viditeľné miesto tak, aby ste sa vedeli po celý rok kontrolovať.

2. „Rande“ s účtovníčkou

Hoci na daňové priznanie máte ešte niekoľko mesiacov čas, nový účtovný rok si môžete naplánovať už teraz. Práve koniec roka je ten ideálny čas na to, aby ste dali dokopy všetky dôležité dokumenty, ktoré vás neskôr môžu zachrániť pred pokutou za to, že vám nejaké tlačivo v daňovom priznaní chýbalo. Všetky potrebné doklady - bločky, faktúry či zmluvy nezabudnite dať svojej účtovníčke či účtovníkovi, ktorý vám poradí, ako si nastaviť účtovníctvo v novom roku tak, aby ste zbytočne nemíňali peniaze napríklad na nezmyselné poplatky.

3. Predvídajte riziká

Cez rok sa môže stať čokoľvek - akcie môžu stúpnuť alebo klesnúť, dlhopisy môžu stratiť svoju hodnotu a niektoré aktíva možno „prežijú“ tie ostatné. Je preto dôležité prehodnotiť svoje investície aspoň raz či dvakrát za rok, aby ste sa uistili, že vaše dobre rozmiestnené aktíva naozaj odrážajú nastavené ciele rátajúc isté riziká.

4. Drahá poistka? Zrušte ju

Urobte si prehľad vo všetkých vašich poisteniach - nevynímajúc zdravotné poistenie, poistenie auta či domu, či dokonca životné poistenie. Možno sa v budúcom roku niečo stane a vy sa nevyhnete napríklad operácii, alebo si jednoducho uvedomíte, že vám zbytočne odtekajú peniaze. Urobte si porovnanie rôznych ponúk a ak môžete platiť za poistenie auta menej, urobte tak čo naskôr. Pri nastavovaní rozpočtu myslite na to, čo sa môže v roku 2015 stať.

Zdroj: BusinessInsider.com

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.