29.09.2014, 00:01

TOP 10 zmien pri predaji pôdy a pozemkových úpravách

V tomto roku sa zmenilo niekoľko zákonov týkajúcich sa pôdy. Kontroverzný je najmä zákon o pôde, ktorý komplikuje predaj a kúpu pozemkov.

V tomto roku sa novelizovali zákony o pôde a o pozemkových úpravách. Navzájom súvisia, lebo ak nie sú pozemky scelené (zlúčené do väčších parciel), ale rozdrobené, ťažko sa na nich podniká, stavia a len málokomu sa ich podarí aj predať. Tu sú najdôležitejšie zmeny, ktoré by ste mali o predaji, kúpe či sceľovaní pozemkov vedieť.  Zákon o pôde je na Ústavnom súde, lebo podľa opozičných poslacov obmedzuje domácich vlastníkov v predaji pozemkov. 1.
Oznamovanie a zverejnenie predaja pôdy

Pôdu môžu nadobúdať osoby, ktoré majú agrárnu výrobu. Už najmenej tri roky, a to v obci, v ktorej je pozemok, alebo v susednej obci. Ak je nadobúdateľ fyzická osoba, musí mať minimálne desať rokov právoplatný pobyt na území Slovenska. Aj firma musí byť u nás registrovaná minimálne desať rokov. 
Predávajúci musí zverejniť ponuku na predaj najmenej na 15 dní v registri zverejňovania ponúk na webe rezortu pôdohospodárstva. Zároveň musí ponuku zverejniť v rovnakom čase na úradnej tabuli v obci, kde je pozemok. Zverejnenie na úradnej tabuli sa nespoplatňuje. „Prednostné právo na nákup parcely má prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom v rámci Slovenska a v štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom,“ povedal nedávno minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Zverejnenie musí obsahovať:
– identifikačné údaje predajcu, teda jeho meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu, ak ide o fyzickú osobu, 
– ak ide o právnickú osobu, tak názov, sídlo a identifikačné číslo organizácie alebo meno, priezvisko, miesto podnikania a identifikačné číslo organizácie, ak ide o podnikateľa – fyzickú osobu,
– údaje o poľnohospodárskom pozemku podľa údajov z katastra nehnuteľností,
– informáciu o účele použitia pozemku podľa územného plánu obce alebo zóny,
– termín a adresu predkladania ponúk na kúpu pozemku,
– cenu požadovanú predávajúcim za štvorcový meter.
2.
Ako zverejniť predaj v registri

1. V registri na webe rezortu pôdohospodárstva si naklikáte elektronický formulár na prevod pôdy.
2. Zaregistrujete sa a zverejníte inzerát s ponukou. V registri musí byť najmenej 15 dní. 
Inzerát musí obsahovať:

a) identifikačné údaje (nepodnikateľ – fyzická osoba: meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu. Podnikateľ – fyzická osoba: meno, priezvisko, miesto podnikania a identifikačné číslo organizácie. Právnická osoba: názov, sídlo a identifikačné číslo organizácie).
b) uviesť treba aj údaje:
– o pozemku podľa katastra nehnuteľností,
– na aký účel sa má použiť podľa územného plánu,
– ponúkanú cenu za hektár, 
– termín a adresu, kam sa má ozvať záujemca o kúpu.
3. Záujemca o kúpu vyznačí v registri svoj záujem zaškrtnutím príslušnej kolónky a do 5 dní musí predajcovi poštou alebo mailom poslať sprá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.