StoryEditor

Miliardárom kraľujú „ajťáci“

14.03.2014, 23:00
Autor:
vanvan
Najviac dolárových miliardárov zbohatlo na podnikaní v technológiách. Zistila štúdia Hurun Global Rich List 2014.

Rozmach technologického sektora v posledných rokoch spôsobil, že je v tomto odvetví najviac ultrabohatých ľudí. Z 1 867 dolárových miliardárov po celom svete je 13,7 percenta z IT biznisu. Vďačia za to masívnemu rastu hodnoty akcií firiem v sektore. Len za ostatných 12 mesiacov sa o vyše 50 percent zhodnotili napríklad akcie Google, Alibaba, Facebook, Yahoo či LinkedIn,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Najviac technologických boháčov je z USA a kraľuje im Larry Ellison, zakladateľ spoločnosti Oracle, s približne 48 miliardami dolárov čistého majetku.

Vyše 13 percent miliardárov zbohatlo podnikaním s nehnuteľnosťami v dôsledku rastu urbanizácie a stavebného boomu v ostatných dekádach, spolu s rastom cien nehnuteľností. „Navyše, ide o biznis, ktorý je relatívne odolný voči krízam. Darí sa mu najmä v rýchlo rastúcej Číne, kde je hlavným zdrojom rastu majetku miliardárov,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Sedem z desiatich najbohatších podnikateľov v oblasti realít a developingu pochádza práve z Číny a Hongkongu. Na ich čele stojí Li Ka- Shing, zakladateľ firmy Cheung Kong s 33 miliardami dolárov.

Spracovateľský priemysel je tretím najväčším generátorom boháčov, tesne nasledovaný finančníctvom a investovaním. Pochádza z nich približne každý desiaty miliardár. „Rast výrobného sektora ide na vrub všeobecného pokroku, zlepšovaniu sa životnej úrovne a rastu svetovej populácie. V ostatnom čase tomuto cyklickému odvetviu pomohol aj koniec krízy a solídny rast rozvíjajúcich sa ekonomík. Aj preto zaznamenal v minulom roku najväčší nárast počtu boháčov,“ dodáva Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Najväčší majetok z tohto sektora vo výške 12 miliárd dolárov má aktuálne Pallonji Mistry z indickej Tata Group.

Zdroj: J&T Banka

01 - Modified: 2006-02-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Hilton zmení svoj názov
01 - Modified: 2026-01-07 13:00:00 - Feat.: - Title: Alkohol? Fuj! Ľudia pijú najmenej za posledných 90 rokov, toto sú hlavné dôvody 02 - Modified: 2026-01-06 23:00:26 - Feat.: - Title: Väčšina Slovákov sa pripravuje na zhoršenie finančnej situácie, najviac spomínajú ceny potravín 03 - Modified: 2025-12-28 22:00:38 - Feat.: - Title: Väčšina zostáva skeptická. Ukrajinci podľa prieskumu nečakajú skoré zastavenie ruskej invázie 04 - Modified: 2025-12-28 11:40:43 - Feat.: - Title: Stredne veľké nemecké firmy sú vo vyhliadkach ekonomiky pesimistické, priemysel hovorí o povrchných reformách 05 - Modified: 2025-12-28 06:17:00 - Feat.: - Title: Podpora členstva Srbska v EÚ klesla v krajine na takmer tretinu, ukázal nový prieskum
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
13. január 2026 10:53