StoryEditor

Môj šéf je had v obleku. Psychopat

16.11.2013, 11:01
Autor:
nedned
Mimoriadne inteligentný, ale bezcitný a výborný manipulátor. Ak v týchto vlastnostiach spoznávate svojho šéfa, dávajte si pozor. Možno je psychopat.

Podľa posledných štúdií je výskyt psychopatov a sociopatov na vysokých a dôležitých postoch výrazne vyšší ako v iných pozíciách alebo v bežných zamestnaniach.

Hady v oblekoch
Psychopati vo vedení sú zaujímavým študijným materiálom pre psychológov po celom svete. Bližšie sa nich pozreli Kanaďania Paul Babiak a Robert D. Hare. Takýchto šéfov vo svojej štúdii nazývajú „hadmi v oblekoch“. Prezývka pritom vychádza práve z ich vynikajúcej schopnosti pretvarovať sa, pretože ich pravú tvár odhalíte s najväčšou pravdepodobnosťou až časom. Vyznačujú sa niektorými, ale aj všetkými, z trojice temných čŕt osobnosti narcizmus, machiavellizmus a psychopatia.  Spoločným znakom je bezcitnosť. Kým narcis je najmä egoistický vyhľadávač pozornosti, machiavellista rád manipuluje,  psychopat je zas bezohľadný a do cieľa sa dostane aj cez mŕtvoly. „Ak sa u človeka takéto črty osobnosti prejavia, môžu mať dve úrovne – klinickú a subklinickú,“ vysvetľuje psychológ Martin Jakubek z Katedry psychológie FF UK v Bratislave. Zároveň varuje, že pre „narušených“ šéfov je typická práve tá druhá, pretože im umožňuje normálne existovať medzi „bežnými“ ľuďmi. A trpí tým celé okolie.

Šarmantný, ale stále psychopat
„Všetkým trom spomínaným typom chýba empatia, súcit a pocity viny, nech urobia čokoľvek,“ tvrdí personalistka Silvia Korbašová z agentúry Persea. Typický machiavellista je pritom chladný sebec s motiváciou niečo dosiahnuť najmä na úkor iných. Narcista je zas arogantný žiarlivec, silne zaľúbený do seba samého, očakáva výnimočnú pozornosť a výnimočné zaobchádzanie. No najhorším zo všetkých je  psychopat, či sociopat, často s mimoriadnym osobným šarmom a parazitickým životným štýlom. Bývajú neľútostní až krutí, chladní, čo však maskujú naučenými prejavmi emócií.

Ako prežiť prácu v zdraví?
Šéfovia tyrani vyvíjajú na svojich podriadených tzv. bossing, no táto forma šikany sa dokazuje len ťažko. Štatistiky za minulý rok hovoria o tom, že na inšpektoráty práce prišlo 103 podaní, v ktorých zamestnanci poukazovali napríklad na nevhodné až vulgárne správanie, nespravodlivosť pri hodnotení, pri riadení a kontrole pracovných činností. „Ako opodstatnené sme vyhodnotili len 11 podaní,“ hovorí Slavěna Vorobelová z Národného inšpektorátu práce. Pri odhaľovaní problému totiž často chýbajú hmatateľné dôkazy a ide iba o „tvrdenie proti tvrdeniu“.  A ako sa teda šikanovaniu vyhnúť? Odborníci radia: utekajte kade ľahšie. Ak prácu nemôžete, alebo nechcete zmeniť, obmedzte  komunikáciu s psychopatom na minimum, uprednostnite maily. Žiaľ, ani tento spôsob nie je absolútny. Preto, ak sa už aj so šéfom tyranom musíte stretávať, opakujte si, že „narušení“ nie ste vy, ale on.

 

01 - Modified: 2005-09-13 20:27:41 - Feat.: 0 - Title: Nóri sa rozhodli pre ľavicu, chcú míňať viac
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
21. november 2024 09:01