Určite je dobré preveriť si niekoľko systémov financovania. Okrem toho zvážte z finančného hľadiska najmä tieto veci:
1. Stabilita výšky splátky a možnosť mimoriadnych splátok bez sankcií
Overte si, či banka aj pri potenciálnej zmene úrokovej sadzby zachová výšku splátky. „Tiež si nezabudnite zistiť, či je možnosť predčasných mimoriadnych splátok bez sankcií, pretože 30-ročné splácanie nehnuteľnosti znamená predraženie nehnuteľnosti o 50 až 100 percent,“ hovorí pre HNonline Miloš Blanárik, hovorca Prvej stavebnej sporiteľne.
Snímka: ilustračná, archív
2. Fixácia úrokovej sadzby
Treba dať pozor, aby fixácia úrokovej sadzby bola čo najnižšia a čo najdlhšia. Ulakomiť sa na zdanlivo najvýhodnejšiu ponuku nebýva dobrým riešením, pretože každá zmena bankového domu či úveru je náročná na peniaze a čas. „Pri zmene úrokovej sadzby vymedzuje banka presné podmienky, kedy môžete úver splatiť a klient sa dostáva do časového stresu pri vyplatení starého úveru, najmä čo sa týka vybavenia všetkých dokladov,“ vysvetľuje Blanárik.
3. Porozmýšľajte, čo všetko v mesiaci potrebujete zaplatiť
Pri kalkulácii splátok treba počítať s nákladmi rodiny. Životné minimá, ktoré stanovuje štát a banky podľa nich postupujú, často nepostačujú na dlhodobé fungovanie rodiny a už vôbec nie v krízových momentoch – choroba, úmrtie, rozvod, zahraničná cesta a podobne. „Takéto mimoriadne situácie spôsobia výpadok príjmov na týždne aj mesiace a automaticky prepad klienta medzi neplatičov či rizikových klientov,“ varuje Blanárik.
4. Myslite na poistku
Ak je to možné, treba si poistiť úver a nehnuteľnosť. Zvážte aj životné poistenie, aby prípadná kríza nevyvolala kolaps celej rodiny. Samozrejmosťou je kalkulácia s určitou rezervou na výdavky.