03.07.2015, 10:00

Denne sa predá rekordný počet bytov. Ich cena stále rastie

V rokoch 2009 až 2011 bolo úspechom, keď sa na bratislavskom realitnom trhu podarilo denne predať tri až päť bytov v novostavbách. Analýzy v poslednom roku naznačujú takmer zdvojnásobenie dopytu. 

V druhom štvrťroku 2015 sa predalo v Bratislave 1 119 bytov v novostavbách. Medziročne je to o 39,5 percent viac. Až 80 percent tvorí predaj bytov, ktoré ešte nie sú dokončené. Čím sa naďalej potvrdzuje fakt, že dopyt stráca obavu pred kúpou bytu z papiera. Averziu voči takejto kúpe znižujú developeri, aj cez dostupnejšie rezervačné platby, ktoré sa dnes pohybujú v niektorých projektoch na úrovni približne 5 000 eur. "Pre klienta je táto suma vzhľadom na finančnú pozíciu slovenských domácností prístupná, a pre developera dostatočne záväzná," vysvetľuje Matúš Jančura z Bencont Investments.

Priemerná cena za meter štvorcový nového bytu stúpa

Jančura taktiež upozorňuje na fakt, že priemerná cena predaného metra štvorcového medziročne vzrástla až o 8 percent a dosiahla úroveň 2 315 eur s DPH. Priemerná absolútna cena predaného bytu dosiahla v druhom štvrťroku úroveň 149-tisíc eur s DPH a bola tak v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 12 percent vyššia. Aj toto relatívne vysoké zvýšenie predajnej ceny nám potvrdzuje fakt, že na trhu nám dočasne skončila éra lacných štartovacích bytov v projektoch prestavieb, ktoré v minulosti ťahali priemerné ceny k nižším úrovniam.

Šesť najvýznamnejších faktorov, ktoré sa podpísali pod vývoj na realitnom trhu novostavieb v druhom kvartáli 2015:
Dobrá makroekonomická situácia a pozitívne vyhliadky pre Slovensko.
Rekordne nízke úrokové sadzby, ktoré zlepšujú dostupnosť bývania.
Postupné rozpúšťanie nahromadeného dopytu z krízových rokoch.
2.štvrťrok v roku sú najvýhodnejšie podmienky pre získanie úveru pre mladých(zákonný prepočet pre štátny príspevok umožňuje splnenie podmienok pre najširšiu skupinu ľudí – príjmový limit je najvyšší v roku) zvýhodnenie úrokovej sadzby o 3 percentuálne body na 50-tisíc z poskytnutej hypotéky.
Spustenie nových, pre dopyt atraktívnych, projektov.
Zníženie averzie dopytu voči nákupom “z papiera“.

Snímka: Flickr.com/asebest

Aj ceny starších bytov rastú

Zvýšený dopyt je v poslednom roku cítiť aj na trhu starších bytov. Prejavilo sa to najmä v raste ich cien, keď oproti roku 2013 vzrástla cena za meter štvorcový s DPH v priemere o takmer 200 eur a dosahuje dnes 1901 eur/m2. Okrem silného dopytu vplýva na tento trh aj nedostatočne široká ponuka už dokončených novostavieb. Kupujúci, ktorý potrebuje riešiť svoju bytovú otázku veľmi promptne je v súčasnej dobe nútený uspokojovať svoju potrebu bývania na trhu starších bytov. Tento fakt spôsobil situáciu, že trhové ceny starých bytov sa dnes nachádzajú nad úrovňou svojej znaleckej ceny. Preto predpokladáme, že v budúcnosti dôjde v tomto segmente trhu k znižovaniu ceny alebo k dlhodobej stagnácii, v dôsledku zreálnenia ich hodnoty na trhu.

„Do druhého polroka 2015 očakávame, že dopyt po novostavbách poklesne v porovnaní s práve uplynulým rekordným kvartálom,“ hovorí hlavný analytik Bencont Invetments Matúš Jančura a dodáva, že zo strednodobého hľadiska naďalej očakávame pozitívny vývoj realitného trhu, ktorý bude sprevádzaný postupným pomalým nárastom cien a zmenou štruktúry ponúkaných bytov smerom k viac izbovým prevedeniam. Dopyt sa zastabilizuje na nižších úrovniach cca okolo 2 500 až 3 000 predaných bytov v novostavbách ročne.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.